Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu maternal (sarcina si leuzie) plafonat?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu maternal (sarcina si leuzie) plafonat?

1.Stiti cumva la ce suma este plafonat concediul prenatal si post natal?
2.Este cumva plafonat venitul lunar ca baza de calcul pt concediul medical? Intr-o luna am un venit reprezentant salarii compensatorii in val bruta de 20000 lei ; in adeverinta din ultimele 6 luni eliberata de angajator pt luna respectiva se trece toata suma sau se plafoneaza la o anumita valoare?
Conform OUG 158/2005 baza de calcul a indemnizatiilor pentru incapacitate temporara de munca se determinã ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.
Sa inteleg ca se plafoneaza atat lunar cat si ca medie...