avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 943 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu de maternitate plafonat la 12 salarii minime ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu de maternitate plafonat la 12 salarii minime pe economie????

Exista o ordonanta prin care in timpul concediului de maternitate suma celor 6 salarii brute se plafoneaza la 12 salarii minime pe economie respectiv 7200 lei???????
Cel mai recent răspuns: ursuletroz , utilizator 21:54, 3 Decembrie 2010
da, este valabil pentru toate tipurile de concedii medicale:Ordonanţă de urgenţă nr. 158/2005
Ma refer la faptul ca eu in ultimele 6 luni am un salariu brut de 9216 LEI , iar contabila firmei mi-a plafonat acest salariu brut la 7200 lei.
ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ nr. 158 din 17 noiembrie 2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate
Forma sintetică la data 02-dec-2010

Art. 10
(1)Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.


NORME din 27 ianuarie 2006 de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate
Forma sintetică la data 02-dec-2010

Art. 68
Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează, conform legii, contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
Este interpretata eronat legislatia cand mi s-a calculat, se plafoneaza la venitul lunar realizat in fiecare din cele 6 luni la nivelul a 12 salarii medii pe economie (7200lei) si in niciun caz venitul cumulat din cele 6 luni.
Conform datelor in perioada mai-octombrie nu am avut lunar un salariu mai mare de 7.200 lei, deci nu poate fi vorba de plafonare!!

Stie cineva altfel decat am scris eu mai sus???
A gresit contabila...intr-adevar, plafonarea se refera la venitul brut realizat lunar, nu la total venituri brute realizate in ultimele 6 luni.....aratati-i legea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de maternitate plafonat la 12 salarii minime pe economie??? roxana.elena roxana.elena Exista o ordonanta prin care in timpul concediului de maternitate suma celor 6 salarii brute se plafoneaza la 12 salarii minime pe economie respectiv 7200 ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu prenatal osimona osimona Buna ziua, As dori sa stiu daca venitul ptr concediul prenatal este plafonat la o valoarea maxima, asa cum este plafonata indemnizatia de crestere a copilului ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu de maternitate roxana.elena roxana.elena Sal brute pe ultimele 6 luni: mai:1672 lei iunie:1672 lei iulie:1672 lei august:1400 lei septembrie:1400 lei octombrie 1400 lei Concediul de maternitate ... (vezi toată discuția)