Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general concediu de maternitate plafonat la 12 salarii minime ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

concediu de maternitate plafonat la 12 salarii minime pe economie???

Exista o ordonanta prin care in timpul concediului de maternitate suma celor 6 salarii brute se plafoneaza la 12 salarii minime pe economie respectiv 7200 lei???????
ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ nr. 158 din 17 noiembrie 2005
Art. 10
(1)Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.