Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune parti sociale

buna ziua din nou, revin cu o veche problema. Se poate sa-mi spuneti cum trebuie redactat un contract de cesiune. Sunt asociat unic si administrator al societatii si ma cam las pagubasa... Ma intereseaza daca trebuie sa-mi dau demisia si din functia de administrator. Nu de alta, dar nu as vrea ca dupa o vreme sa primesc cine stie ce citatii. Ce trebuie sa fac pentru a iesi din societate fara sa mai am alte probleme. Societatea nu are datorii, doar ca nu mai fac eu fata!!
dee dee a scris:

buna ziua din nou, revin cu o veche problema. Se poate sa-mi spuneti cum trebuie redactat un contract de cesiune.

Personal. Dar ar fi de preferat să vi-l redacteze un specialist. =D>

Subsemnatul... născut, domiciliat, identificat... cetăţean ... , în calitate de cedent, unic asociat al SC... bla, bla, cedez numitului ... bla, bla, toate părţile sociale pe care le deţin, în valoare de .... piezînd prin aceasta calitatea de asociat şi administrator

Subsemnatul ..... născut, domiciliat, identificat... cetăţean ... , în calitate de cesionar, am primit de la ..... cele ... părţi sociale reprezentînd întregul capital social al SC ..., devenind, pe data înregistrării prezentului act la ORC, asociat unic şi administrator al societăţii.

Preţul cesiunii, stabilit de comun acord, este de ... lei şi a fost achitat, respectiv încasat azi, data semnării prezentului act.

Subsemnatul ... declar că mi-au fost predate toate documentele societăţii conform anexei la prezentul act de cesiune, cunosc situaţia financiară a societăţii şi declar că nu mai am nicio pretenţie de la cedent.
Totodată mă oblig ca în termen de ... zile să îndeplinesc formalităţile de înregistrare a actului de cesiune la ORC ...

Se pot face şi menţiuni cu privire la schimbarea sediului social şi orice alte modificări ale actului constitutiv

Încheiat azi, ..., la ..., în ... exemplare, din care... pentru cedent şi ... pentru cesionar

Cedent Cesionar

Cred că ar fi mai util să apelaţi la un avocat, care va certifica identitatea semnatarilor şi va da adtă certă actului. Cu el puteţi stabili toate clauzele actului de cesiune, astfel încît cesionarul să nu mai poată emite, ulterior, pretenţii.

Multumesc pentru raspuns si pentru rabdare.
dee dee a scris:

buna ziua din nou, revin cu o veche problema. Se poate sa-mi spuneti cum trebuie redactat un contract de cesiune. Sunt asociat unic si administrator al societatii si ma cam las pagubasa... Ma intereseaza daca trebuie sa-mi dau demisia si din functia de administrator. Nu de alta, dar nu as vrea ca dupa o vreme sa primesc cine stie ce citatii. Ce trebuie sa fac pentru a iesi din societate fara sa mai am alte probleme. Societatea nu are datorii, doar ca nu mai fac eu fata!!

Daca doresti sa nu mai ai nicio legatura cu societatea, cand faci Decizia asociatului unic prin care cedezi partile sociale unei alte persoane, trebuie sa te revoci din functia de administrator si sa numesti o alta persoana, eventual noul asociat sau o alta persoana pe care acesta doreste sa o numeasca in functia de administrator.

Daca nu te revoci din functia de administrator, vei raspunde potrivit legii pentru eventualele daune pricinuite societatii.