Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Decizie asociat unic
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Decizie asociat unic

Buna ziua!

Sunt asociat unic si administrator la o firma SRL, infiintata in mai 2014. Pe aceasta firma mai este un administrator, colega mea. Ideea este e ca eu vreau sa ma retrag din firma si ca asociat si ca administrator din cauza unor probleme de sanatate. Vreau ca in locul meu sa ramana colega mea ca si asociat unic si eu sa nu mai am nicio legatura. Am fost la ONRC si stiu ce documente trebuie sa pregatesc. Am o problema ca nu stiu la decizia asociatului unic ce trebuie sa scriu cand decid...ce? Ce anume trebuie sa completez. Nu am gasit niciun model pe internet referitor la aceasta decizie.

Va rog mult daca se poate sa ma ajutati cu informatii.

Multumesc!
Trebuie sa faceti si un contract de cesiune parti sociale prin care ii cedati partile sociale, pentru ca dansa sa preia calitatea de asociat unic.

Decizia ar trebui sa prevada cele doua puncte:
- se decide cesiunea partilor sociale catre...
- se revoca din functia de administrator doamna...., urmand ca societatea sa isi desfasoare activitatea cu un singur administrator in persoana doamnei...

Dupa, se face act constitutiv actualizat. Si o declaratie a dnei ca este asociat unic.
Prima oara fac decizia asociatului unic in care specific cele doua aspecte. Dar pe cine revoc din functia de administrator si cine ramane administrator?

Contractul de cesiune nu se face in etapa a doua si cu restul documentelor?
Etapa 1: contract de cesiune. Pe langa instructiunile d-nei avocat de mai sus, gasiti si modele pe net. Veti cesiona partile dvs. sociale la valoarea nominala.

Etapa 2: Redactati hotararea AGA.
Titlu: Hotarare a asociatului unic din data .... de cesionare a partilor sociale si revocare a unui administrator.
SC blablabla SRL (detalii), prin d-na ... (detalii), in calitate de asociat unic, decide:
1. Cesionarea tuturor partilor sociale in nr. ... de catre d-na (dvs.)catre d-na... (toate datele de identificare). Cesionarea se va afce la valoarea nominala a partilor sociale.
2. Prin urmare, d-na ... va deveni noul asociat unic al SC .bla SRL.
3. Revocarea d-nei (dvs.) din calitatea de administrator, incepand cu data ...., a prezentei hotarari.
4. Modificarea actului constitutiv al societatii in ceea ce priveste asociatul unic si administratorii.
5. Imputernicirea d-nei (colega) pentru semnarea actului constitutiv actualizat al societati.

Data / Semnatura (dvs.)

La final mentiunea "Noua asociata, subsemnata (colega) declar in mod expres ca sunt de acord cu prevederile prezentei hotarari a SC bla SRL."

Etapa 3: constituirea restului de documente necesare la registrul comertului conform listei de la acest link.
[ link extern ]
Cesiunea se va inregistra la registru in doua etape, cum este scris pe site. Daca mai aveti alte intrebari, reveniti dupa ce cititi informatiile din link.

Sanatate.
smeagull a scris:

Etapa 1: contract de cesiune. Pe langa instructiunile d-nei avocat de mai sus, gasiti si modele pe net. Veti cesiona partile dvs. sociale la valoarea nominala.

Etapa 2: Redactati hotararea AGA.
Titlu: Hotarare a asociatului unic din data .... de cesionare a partilor sociale si revocare a unui administrator.
SC blablabla SRL (detalii), prin d-na ... (detalii), in calitate de asociat unic, decide:
1. Cesionarea tuturor partilor sociale in nr. ... de catre d-na (dvs.)catre d-na... (toate datele de identificare). Cesionarea se va afce la valoarea nominala a partilor sociale.
2. Prin urmare, d-na ... va deveni noul asociat unic al SC .bla SRL.
3. Revocarea d-nei (dvs.) din calitatea de administrator, incepand cu data ...., a prezentei hotarari.
4. Modificarea actului constitutiv al societatii in ceea ce priveste asociatul unic si administratorii.
5. Imputernicirea d-nei (colega) pentru semnarea actului constitutiv actualizat al societati.

Data / Semnatura (dvs.)

La final mentiunea "Noua asociata, subsemnata (colega) declar in mod expres ca sunt de acord cu prevederile prezentei hotarari a SC bla SRL."

Etapa 3: constituirea restului de documente necesare la registrul comertului conform listei de la acest link.
[ link extern ]
Cesiunea se va inregistra la registru in doua etape, cum este scris pe site. Daca mai aveti alte intrebari, reveniti dupa ce cititi informatiile din link.

Sanatate.

Sa nu omiteti sa va acordati descarcare de gestiune pentru perioada in care ati fost administrator! Aceasta omisiune va poate costa mai tarziu...