avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Pasi vanzare SRL-D
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Pasi vanzare SRL-D

Buna ziua,

Daca nu am datorii la stat si furnizori, sunt unic asociat si doresc sa-mi vand afacerea, din momentul gasirii unui cumparator, care ar fi pasii ce trebuie luati, ca totul sa ajunga la o finalitate fericita (de ambele parti)?

Multumesc!

p.s. am inteles ca ar fi problematic de vandut daca firma e SRL-D
Cel mai recent răspuns: chioreanul , utilizator 19:13, 3 Februarie 2015
Nu este deloc problematic sa vindeti un SRL -D, singura chestiune in discutie ar fi ca cesionarul daca nu indeplineste aceleasi conditii pe care le-ati indeplinit dvs la infiintarea SRL-ului (varsta, sa nu aibe calitatea de asociat in nicio alta societate comerciala) va pierde facilitatile prevazute de lege.
Vanzarea firmei se va face prin cesiunea partilor sociale.
Procedura difera functie de persoana careia i se cesioneaza partile sociale, daca aceasta nu detine calitatea de asociat in firma (cesiune externa) cesiunea se va face in 2 etape (etapa 1 - se publica in monitorul oficial decizia asociatului unic privind cesiunea partilor sociale; dupa 30 zile de la data aparitiei in monitorul oficial a deciziei asociatului unic, se poate trece la etapa 2 - inregistrarea modificarilor aduse actului contitutiv urmare a cesiunii partilor sociale)
Daca cesiunea partilor sociale se face catre o persoana care detine calitatea de asociat in SRL -D (cesiune interna), cesiunea se face intr-o singura etapa.
marianalazar a scris:

Nu este deloc problematic sa vindeti un SRL -D, singura chestiune in discutie ar fi ca cesionarul daca nu indeplineste aceleasi conditii pe care le-ati indeplinit dvs la infiintarea SRL-ului (varsta, sa nu aibe calitatea de asociat in nicio alta societate comerciala) va pierde facilitatile prevazute de lege.
Vanzarea firmei se va face prin cesiunea partilor sociale.
Procedura difera functie de persoana careia i se cesioneaza partile sociale, daca aceasta nu detine calitatea de asociat in firma (cesiune externa) cesiunea se va face in 2 etape (etapa 1 - se publica in monitorul oficial decizia asociatului unic privind cesiunea partilor sociale; dupa 30 zile de la data aparitiei in monitorul oficial a deciziei asociatului unic, se poate trece la etapa 2 - inregistrarea modificarilor aduse actului contitutiv urmare a cesiunii partilor sociale)
Daca cesiunea partilor sociale se face catre o persoana care detine calitatea de asociat in SRL -D (cesiune interna), cesiunea se face intr-o singura etapa.


Daca persoana nu intruneste conditiile pt. SRL-D (presupun ca se trece la SRL) vor trebui schimbate toate actele/documentele unde firma este trecuta SRL-D?
Reducerile de CAS de care s-a beneficiat pana acum (din martie 2014) vor trebui inapoiate?

Multumesc pentru raspuns dna. Mariana! :)



da, se va intocmi act constitutiv in forma actualizata in care se vor evidentia toate modificarile aduse actului constitutiv urmare a cesiunii partilor sociale (forma juridica, asociati, administratori), evident ca se va obtine un nou certificat de inregistrare deoarece se schimba forma juridica, din SRL - D , in SRL.
facilitatile se vor sista cu data inregistrarii mentiunii la registrul comertului, facilitatile obtinute anterior se pastreaza.
Buna.
As avea cateva intrebari la care nu am gasit raspuns pe avocatnet.ro :
1) Dupa cat timp pot cesiona un SRL-D unei persoane care a mai avut firma inainte? 3 ani de la infiintare, 3 ani de la semnarea contractului de AFN sau 3 ani de la finalizarea implementarii proiectului?
2) Daca cesionez unei persoane neeligibile inainte de acest termen se pastreaza beneficiul AFN-ului sau se procedeaza la recuperarea lui ?
Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie asociat unic florry21 florry21 Buna ziua! Sunt asociat unic si administrator la o firma SRL, infiintata in mai 2014. Pe aceasta firma mai este un administrator, colega mea. Ideea este e ... (vezi toată discuția)
Schimbare asociat florens florens Buna seara. Eu persoana fizica, sunt asociat la o firma ce are doi asociati si mai sunt asociat la o firma care are un singur asociat. Am decis ca firma la ... (vezi toată discuția)
Vanzare firma lenuivan lenuivan vreau sa vand o firma la care sunt asociat unic, in patrimoniu nu mai am niciun bun(am avut o masina ptr transport dar am vandut-o) Ce acte tb sa intocmesc? - (vezi toată discuția)