avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1833 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Reevaluare cladire
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Reevaluare cladire

Buna ziua,

In luna dec 2011 am reevaluat cladirea si s-a obtinut o valoare mai mica fata de reevaluarea din dec 2009 ( unde s-a obtinut o valoare mai mare). as dori sa ma ajutati si pe mine cu inregistrarile contabile care trebuiesc facute. In ct 105 am diferenta plus din 2009 si inteleg ca acum trebuie sa scada cu cea obtinuta ulterior in 2011, dar as dori sa inchid si amortizarea si nu-mi dau seama ce valori sa trec in 212.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 14:51, 21 Februarie 2012

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tratament contabil fiscal reevaluare cladire lory_g lory_g Buna, Va rog sa-mi confirmati daca inregistrarile contabile si tratamentul fiscal pentru reevaluarea ( a doua reevaluare ) unei cladirii a unei ... (vezi toată discuția)
Vanzare cladire reevaluata BBADIE BBADIE Buna seara , In anul 2007 s-a achizitionat o cladire la valoarea de 100.000 lei . In anul 2009 a fost reevaluata la 20.000 lei iar diferenta de 80.000 lei ... (vezi toată discuția)
Reevaluare caldire lelcunadia lelcunadia am si eu un caz concret : am achizitionat o cladire in 2007 cu valoare 80000, acum se face reevaluarea si scade vla o valoare de 50000 lei. Pana acum nu s-a ... (vezi toată discuția)