avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... calcularea vechimii in invatamant
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

calcularea vechimii in invatamant

as vrea sa stiu cand trec la vechimea de peste 10 ani in invatamant.
sunt angajata din 01 sept 1998 ca necalificat, cu contracte pe perioade determinate, dupa cum urmeaza: 08 sept 1998 - 10 aug 1999
01 sept 1999- 31 iulie 2000
01 sept 2000 - 15 iunie 2001
angajat calificat cu contract pe perioada determinata intre 01 sept 2001- 31 august 2002
01 sept 2002- 31 aug 2003-incetat activitatea , avand calitatea de asigurat pentru plata concediului de crestere al copilului
01 sept 2003 - 31 aug 2004 -contract pe perioada determinata
01 sept 2004- prezent februarie 2012 titular in invatamant, contract pe perioada nedeterminata, cu mentiunea ca am avut catedra rezervata pt cresterea copilului in perioada 10 01 2006- 01 09 2007
Cel mai recent răspuns: dsb , utilizator 14:36, 4 Ianuarie 2013
Da, va incadrati in treapta de vechime 10 - 14 ani ... dar nu veti beneficia de sporul de stabilitate.

Potrivit actului normativ mai sus citata, vechimea in invatamant este formata din vechimea efectiva in invatamant si vechimea recunoscuta in invatamant, dupa caz.

@sandita 75,

1.Avand in vedere ca lucrati din 1998 , ca aveti intrerupere un an scolar,2002-2003,si ca in perioada 2005-2007 aveti rezervare pt. ccc de 1 an 7luni si 20 de zile, si lucrat doar 4 luni si 10 zile,rezulta ca la 1 martie 2012 aveti o vechime in invatamant (efectiva)de 10 ani ,10 luni si 10 zile si asa cum am aratat trebuia sa fiti incadrata in transa de vechime in invatamant 10-14 ani,fara spor de stabilitate,(dupa calculul meu inca in cursul anului scolar trecut)

2.In ceea ce priveste salariul de baza,in transele de vechime peste 10 ani cand nu se indeplineste conditia de stabilitate,raspunsul la intrebarea dvs. este dat de art.3A1,lit.c,din [/b]ANEXA 5:

c) pentru personalul didactic încadrat la tranşele de vechime în învăţământ de peste 10 ani, care nu îndeplineşte condiţia de vechime efectivă neîntreruptă în învăţământ de peste 10 ani, salariile de încadrare se vor împărţi la 1,15 şi se vor rotunji la întreg.
Dacă, ulterior intrării în vigoare a prezentei legi, prin împărţirea la 1,15 personalului didactic de predare trecut la o tranşă de vechime recunoscută în învăţământ de peste 10 ani nu i se poate asigura salariul de încadrare avut, acesta va fi menţinut cuacelaşi salariu de încadrare în noua tranşă până când i se poate asigura o creştere a salariului de încadrare.
deci, eu pot solicita prin cerere incadrarea in treapta de vechime 10 -14 ani si recalcularea salariului in baza Legii 63 din 2011 anexa 5 art 3 alin 1 punctul c. deoarece se considera ca am vechime efectiva, care este intrerupta de CCC
Da, puteti solicita acest lucru intrucat aveti vechimea in invatamant necesara pentru a trece in transa respectiva.
@sandita75,

Puteti solicita incadrarea in noua treapta,dar salariul va ramane acelasi care l-ati avut si pt. treapta 6-10,in cf. cu prevederile indicate,daca va imparte salariul de baza din noua transa la 1.15,acesta va fi mai mic decat cel anterior.

Alte discuții în legătură

Aplicare legea 63/2011 alexealinlucian alexealinlucian CUM SE INTERPRETEAZA ACEST ARTICOL DIN LEGE?CARE SUNT PERSOANELE CARE VOR AVEA DE SUFERIT LA INCADRARE?SE APLICA SI CELOR CARE DEJA AU TRECUT LA O ALTA TRANSA ... (vezi toată discuția)
Incadrare in invatamant gina_p gina_p As dori sa stiu daca pentru transele de incadrare in invatamant se ia in considerare perioada de concediu pentru ingrijirea copilului (vezi toată discuția)
Spor de solidaritate/fidelitate platonflorin platonflorin La 1 sept. 2012 voi avea 14 ani vechime in invatamant. Din acestia 4 ani am stat in C.C (crestere copii), au ramas 10 ani. La 1 sept. 2012 voi beneficia de ... (vezi toată discuția)