Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... calcularea vechimii in invatamant
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

calcularea vechimii in invatamant

as vrea sa stiu cand trec la vechimea de peste 10 ani in invatamant.
sunt angajata din 01 sept 1998 ca necalificat, cu contracte pe perioade determinate, dupa cum urmeaza: 08 sept 1998 - 10 aug 1999
01 sept 1999- 31 iulie 2000
01 sept 2000 - 15 iunie 2001
angajat calificat cu contract pe perioada determinata intre 01 sept 2001- 31 august 2002
01 sept 2002- 31 aug 2003-incetat activitatea , avand calitatea de asigurat pentru plata concediului de crestere al copilului
01 sept 2003 - 31 aug 2004 -contract pe perioada determinata
01 sept 2004- prezent februarie 2012 titular in invatamant, contract pe perioada nedeterminata, cu mentiunea ca am avut catedra rezervata pt cresterea copilului in perioada 10 01 2006- 01 09 2007
Am luat cartea de munca de la secretariet si am constatat ca:
-in CM scrie ca sunt platita in transa de vechime 2-6 din sept 2004
intrebare: perioada cat am fost supl. necalificat nu se ia in calcul la vechimea in invatamant?
-secretarul scolii la 31 aug 2005 mi-a calculat ca aveam
4 ani 7 luni si 16 zile in inv, si
1 an si 14 zile somaj+ calitate de asigurat=
5 ani si 8 luni vechime in munca.
Din 15 sept 2005 am avut concediu prenatal
apoi 07 nov 2005-10 ian 2006 concediu lauzie
apoi catedra rezervata pana la 31 aug 2007.

Am revenit la catedra din sept 01 2007 si pana in prezent am acelasi angajator. Secretara de la scoala actuala nu a operat in CM trecerea la o alta treapta de vechime.
Penultima interventie este: Reincadrat conform legii 330(336?) din 2009 -nu are scris citet-
datat in 01-01-2010, inv. def. 2-6(nu aveam gr. II obtinut)

dar, conform
-LEGE nr. 128 din 12 iulie 1997 privind Statutul personalului didactic
Art. 106
(1)Personalul didactic are dreptul la intreruperea activitatii didactice, cu rezervarea postului sau a catedrei, pentru cresterea si ingrijirea copilului in varsta de pana la 3 ani. De acest drept poate beneficia numai unul dintre parinti sau sustinatorii legali.

-Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului
Art. 18.
(7) Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.

-Anexa nr. I la O.MC.T. nr. 1350/20.06.2007
Metodologia de calcul a drepturilor salariale care se acordă personalului
didactic cuprins în anexele nr. 1.1, 1.2 si 2 la OrdonanÑa Guvernului nr. 11/2007
Art. 3. .
Se consideră vechime neîntreruptă si perioadele în care personalul didactic a avut catedră rezervată în învătământ.

ma intreb, ca la acea data ,1 sept 2007 ,erau in vigoare aceste acte normative, nu trebuia sa existe operat in CM trecere la treapta de vechime 6-10 ani? De cand trebuia sa fiu incadrata la aceasta vechime 6-10 ani?
oare nu trebuia sa fiu incadrata chiar din 2007?
din 2012 a intrat in vigoare Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 124/2011 pentru modificarea si completarea unor acte normative care reglementeaza acordarea de beneficii de asistenta sociala, act normativ care a intrat in vigoare pe 1 ianuarie 2012, care prevede “Perioada concediului pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1), art. 6 si 10 constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea.”

Prin urmare daca din septembrie 2001 nu ati avut intrerupere la 01.09.2011 (precizati ca la concediul de crestere vi s-a incetat contractul ..eu cred ca e vorba de suspendare..)ati facut 10 ani neintrerupti...puteti fi trecuta la transa de vechime 10-14 ani fara sa fiti penalizata.
Legea nu are efect retroactiv , astfel incat OUG nr.124/2011 nu poate fi aplicabila in speta respectiva ...
multumesc, am inteles, si cred ca voi fi incadrata la salariul corespunzator treptei de vechime 10-14 ani cu sporul de fidelitate(vechime efectiva neintrerupte 10 ani)inclus abia din 2013
Am descoperit ca incadrarea in treapta 6- 10 ani s- a facut mai tarziu. Deoarece am avut catedra rezervata, trebuia sa fiu incadrata inca din 2007, cand am reluat activitatea. Totusi am fost incadrata la 6- 10 din 2009. Mai pot cere retroactiv drepturile?