avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Am o problema cu firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Am o problema cu firma

Buna ziua,mi-am deschis un salon de infrumusetare dar inca nu e in functiune deoarece mai am unele acte de facut,azi a fost itm in control si a gasit-o acolo pe coafeza,eu am o coafeza si o cosmeticiana amandoua sunt pfa la fel si eu,spatiul unde este salonul este inchiriat doamna de la itm i-a mi-a lasat o instiintare si mi-a spus ca trebuie sa fac un contract de colaborare cu fetele,ce fel de contract trebuie sa fac cu ele,mentionez ca in contractul de inchiriere facut cu doamna al cui e spatiul scrie ca nu pot sa suprainchiriez spatiul atunci ce fel de contract sa fac cu fetele? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: olden , utilizator 21:41, 23 Februarie 2012
faceti un contract de colaborare intre dumneavoastra ca pfa si fiecare dintre ele ca pfa care sa aiba ca obiect serviciile pe care ele le presteaza pt dumneavoastra. Nu are nici o legatura cu inchirierea
nu trebuie sa mentionez nici o suma in contract? daca va rog din suflet imi puteti spune si unde gasesc un model dupa care sa pot face acel contract
pai contract de colaborare ca si dvs pfa si cele 2 persoane ca si pfa pentru comisionul aferent activitatilor prestate in Spatiu Dvs

nu trebuie sa le inchiriati lor spatiu

comisionul, chiar daca fizic nu exista trebuie stipulat in scris si calculat la zapacelile contabile, deoarece toate cheltuielile pentru spatiu vor putea fi deduse doar de Dvs care ati inchiriat spatiu in baza ct de inchiriere

partea lor la cheltuieli va trebuii trecuta in acte ca si comision platit dvs pt desfasurarea activitatii in spatiul respectiv

de aceea este nevoie de contract de colaborare, ca sa isi poata deduce toata lumea cheltuielile
daca va rog din suflet imi puteti spune si unde gasesc un model dupa care sa pot face acel contract
Melindasz a scris:

nu trebuie sa mentionez nici o suma in contract? daca va rog din suflet imi puteti spune si unde gasesc un model dupa care sa pot face acel contract


nu e nimic stufos

titlu contract de colaborare

continut:
intre ...dvs ca si furnizor si .... ca si prestator
( pt fiecare pfa in parte )

furnizorul pune la dispozitie spatiu .... pentru ...(prestator) . in vederea prestarii de servicii .... pe baza unui comision stabilit de comun acord de ambele parti


data ,semnatura

EDITAT DE MODERATOR: va rog sa va abtineti pe viitor de la astfel de comentarii!
Ultima modificare: Marți, 21 Februarie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal

Alte discuții în legătură

I.i. lucrez la beneficiar TANASE ILEANA TANASE ILEANA Buna ziua,am un i.i.,sunt cosmeticiana si lucrez la beneficiar pe baza de comision.Va rog sa-mi spuneti ce documente trebuie sa am ca sa fiu in regula pt. ... (vezi toată discuția)
Contract inchiriere post de lucru coafor nickystyle nickystyle buna ziua, am un salon de infrumusetare deschis intr-un spatiu inchiriat.intrebarea mea este daca as putea inchiria 1 post de lucru coafor din salon,daca in ... (vezi toată discuția)
Contract de colaborare i.i. pfa MariaAlexandra92 MariaAlexandra92 Urmeaza sa deschid un salon de infrumusetare I.I. intr-un spatiu inchiriat, eu voi functiona pe partea de coafor dar intrebarea mea este cum as putea proceda ... (vezi toată discuția)