Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare teren arendat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare teren arendat

buna ziua,

am un teren extravilan pe care vreau sa-l arendez. Arendasul ar vrea sa se faca un contract pe 10 ani, insa eu nu stiu daca in acest timp (cei 10 ani) as vrea sa vand/instrainez terenul am voie?
imi spune astfel in contract:
"Arendaşul are drept de preempţiune (exercitat în condiţiile legii) înaintea statului, în cazul înstrăinării prin vânzare a terenului agricol din extravilan, arendat."
insa nu imi este foarte clar..
ma ajutati va rog?
multumesc anticipat
Dreptul de preemţiune înseamnă că, dacă găsiţi un cumpărător dispus să vă cumpere terenul, la un anumit preţ, sunteţi obligat să notificaţi acest lucru arendaşului. Dacă el doreşte, are dreptul să cumpere terenul la preţul respectiv.
dar in cazul in care in aceasta perioada as vrea sa vad nu ma impiedica faptul ca am un contract de arendare?