Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita- licitatie imobil; pret
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita- licitatie imobil; pret

Buna seara, am o nelamurire si as fi recunoscatoare daca ma-ti putea ajuta...am o hotarare definitiva si irevocabila la un proces(am imprumutat pe cineva cu o suma de bani, nu mi i,a mai restituit l-am dat in judecata, am obtinut executarea silita.)..iar acum i se scoate casa la licitatie la pretul de 1mld 500 mil lei vechi in conditiile care datoria este de 800 de mil vechi... intrebarea este daca casa nu o sa se vanda la pretul acesta urmatoarea licitatie se va face la pretul de datorie800 mil vechi? sau o sa ramana pretul de 1mld 500 mil si o sa astept mult si bine pana i se gaseste un cumparator.? astept cu interes raspunsul dumneavoastra...va multumesc, o seara buna
Teoretic ,executarea silita asupra bunului dedus executari se poate mentine conditionat de interesul creditorului
Executorul,daca la primul termen de licitatie nu se inscriu potentiali interesati,dispune noi termene de licitatie,concomitent cu micsorarea pretului initial anuntat
Creditorul ,daca are interes in recuperare datorie,are dreptul sa participe la licitatie si sa adjudece bunul dedus executari
In situatia in care nu exista terti interesati in achizitia bunului dedus executari,creditorul are la dispozitie fie sa staruie cu cerere la BEJ pentru mentinerea pe rolul activ a cererii de executare silita ,fie sa se consoleze cu situatia reala de imposibilitatea de executare silita
La a doua licitatie, pretul de pornire va fi de 75 % din cat s-a evaluat ap. In final, se va vinde la pretul cel mai mare oferit
Teoretic ,executarea silita asupra bunului dedus executari se poate mentine conditionat de interesul creditorului

indubitabil

Executorul,daca la primul termen de licitatie nu se inscriu potentiali interesati,dispune noi termene de licitatie,concomitent cu micsorarea pretului initial anuntat

Cam ca precupeata la taraba? Lasa la pret sa nu ramana cu gogonelele nevandute?

Creditorul ,daca are interes in recuperare datorie,are dreptul sa participe la licitatie si sa adjudece bunul dedus executari

vad ca insistati pe "dedus", sigur nu vreti sa spuneti supus?

In situatia in care nu exista terti interesati in achizitia bunului dedus executari,creditorul are la dispozitie fie sa staruie cu cerere la BEJ pentru mentinerea pe rolul activ a cererii de executare silita ,fie sa se consoleze cu situatia reala de imposibilitatea de executare silita

Cum adica "creditorul are la dispozitie sa se consoleze"? Dar varianta de mai sus nu mai e valabila?
am mai scris..opinia mea este ca daca creditorul nu adjudeca in contul creante, nu solicita suspendarea executarii sau nu invoca alte motive care sa determine amanarea licitatiei, fata de imprejurarea ca licitatia e publica, deci cererea/oferta de la momentul licitatiei satisfacuta, se poate adjudeca la cel mai mic pret oferit ( sigur, licitatia tb sa fie cel putin la al-III-lea termen)
refuzul executorului de a tine licitatia se poate contesta in conditiile legii, iar orice cerere a creditorului in timpul sau ulteriora e neavenita

executarea silita e ultima faza a procesului civil...iar externalizarea acestei activitati nu face din executor mandatarul creditorului:)
ContSters230219, utilizator
Refuzul executorului de a tine licitatie???? - este cumva o optiune pentru executor sa organizeze licitatia?

Exeutorul trebuie sa isi indeplineasca atributiile si obligatiile prevazute in legea lor de organizare.
Este obligatia lui sa intreprinda toate demersurile privind organizarea licitatiilor si modalitatea in care face cunoscuta activitatea sa.

Nu am inteles care e faza cu mandatul :wassat:
MIXAM, utilizator