Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Cumparand un imobil de la un executor judecatoresc ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Cumparand un imobil de la un executor judecatoresc care Este procedura de achizitie???Si in cat timp se finalizeaza contractul de vanzare comparare??ce suma se plateste la executor ca onorariu??

Buna seara
Ad dori sa achizitionez un imobil prin licitatie judiciara sau direct de la un executor. Care este procedura si cat timp dureaza actele de finalizare? Va multumesc.
In cazul in care intentionati sa preluati bun imobil prin procedura de executare silita,este necesar sa contactati birou de executor judecatoresc sa analizati caietul de sarcini
Exexutorul judecatoresc va dispune expertiza pentru evaluarea bunului dedus executarii silite
In urma intocmirii raportului, executorul, intr-un termen de maximum 30 de zile, scoate la vanzare publica, prin emiterea unei publicatii de vanzare, bunul urmarit.
Daca la primul termen de licitatie se depune o oferta urmata de consemnarea unei cautiuni, atunci bunul dedus executarii silite este adjudecat de catre ofertantul cu cel mai bun pret, intocmindu-se astfel procesul verbal de licitatie, iar dupa consemnarea diferentei de pret de catre licitator, actul de adjudecare, ce constituie titlul de proprietate si poate fi inscris in cartea funciara.
In cazul in care nici la a doua licitatie nu se inscriu participanti, Codul de procedura civila prevede ca pentru organizarea termenului 3 de licitatie creditorul trebuie sa ceara acest lucru in mod expres executorului, iar la acest termen imobilul se poate adjudeca cu pana la 50% din valoarea lui, ceea ce inseamna o mare pierdere pentru debitor.
La a treia licitatie, pretul casei scade cu pana la 50% din valoare sa
Nu se poate preciza dinainte termenul de adjudecare deoarece bunul dedus executarii poate fi adjudecat la primul termen daca sunt intrunite conditiile legale si se prezinta potentiali interesati,sau procedura licitatiei poate dura mai mult pana apar potentiali interesati