avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere

Buna seara,
Am si eu o situatie, am fost concediata pe motiv ca nu imi mai indeplineam atributiile de serviciu (aiureli, cineva si-a angajat iubita si trebuia o pozitie mai buna pentru ea, iar eu stateam in drum, probabil). Nu prea stiu ce sa fac in continuare, mi-a spus cineva sa cer indemnizatia de somaj pana ma reangajez, insa nu prea stiu unde sa merg, daca ma incadrez ca si conditii, cat este indemnizatia, acte necesare etc. Am cautat ceva pe net insa nu m-a lamurit prea mult...recunosc ca decizia angajatorului m-a luat prin surprindere si sunt si putin bulversata acum, dar, ma puteti ajuta cu un sfat? Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Ralucush , utilizator 22:50, 22 Februarie 2012
si inca ceva...ai stat in preaviz inainte de a pleca?angajatorul era obligat sa te tina minim 15 in preaviz,dupa ce te-a anuntat k te concediaza
Da, am primit preaviz, 21 de zile...ok, si deci dupa expirarea celor 21 de zile, trebuie sa merg eu sa-mi depun dosarul pentru somaj sau se ocupa angajatorul, cum procedez? ca perioada, am lucrat aici 4 ani fara intrerupere...
Conditiile pentru somaj sunt :
- sa aveti un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii
- c.i.m. sa inceteze din motive neimputabile dvs.

Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se înţelege:
a) încetarea raportului de muncã în temeiul art. 56 lit. b), d), e), g), şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificãrile şi completãrile ulterioare;

b) încetarea raportului de muncã la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisã, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificãrile şi completãrile ulterioare;
.....

Actele pentru somaj le depuneti dvs si nu angajatorul ....acestea trebuie depuse in termen de 10 zile de la data incetarii c.i.m. pentru a primi indemnizatia de somaj de la aceasta data.
Daca depuneti actele dupa acest termen, somajul se va primi de la data depunerii actelor.

daca v-a concediat nelegal de ce nu dati in judecata angajatorul si sa solicitati anularea Deciziei de concediere?
80% din cazuri sunt castigate de angajator.
aveti 30 de zile de la comunicarea deciziei pentru a o ataca.
consultati un avocat sa v-o redacteze.
Termenul de 30 de zile este pentru contestarea deciziei de concediere disciplinara ... pentru celelalte cazuri de incetare termenul este de 45 de zile ... iar redactarea unei contestatii nu este obligatorie sa se faca de catre un avocat

Alte discuții în legătură

Concediere abuziva Cristina_Gabriela1969 Cristina_Gabriela1969 buna ziua, lucrez la o firma din septembrie 2014, cu contract pe perioada nedeterminata. In urma unor discutii ale patronatului, e posibil sa fiu ... (vezi toată discuția)
Concediata fara explicatii andrar andrar buna ziua...am si eu o intrebare...am fost concediata fara vreo explicatie dupa 5 ani...luni trebuie sa ma duc sa;mi iau banii...si sa semnez contractul de ... (vezi toată discuția)
Concediere CriN05 CriN05 Buna ziua, Sunt angajat la o firma din luna octombrie 2015, initial am avut contract pe o luna de zile, pe urma mi s-a facut contrat pe perioada ... (vezi toată discuția)