avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1383 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... fond de rulment folosit in alte scopuri
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

fond de rulment folosit in alte scopuri

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Ca in orice asociatie care se respecta, si unde locuiesc eu s-a incasat fond de rulment de la locatari . In urma unor datorii foarte vechi catre diferiti furnizori, comitetul de bloc a hotarat ca tot fondul de rulment incasat pana acum sa fie directionat catre acei furnizori. E legal ? Trebuie neaparat mentionat ca toti locatarii si-au achitat datoriile catre asociatie, acele restante catre furnizori la care fac referire sunt din vina vechii admnistratii a blocului ( in urma unei expertize contabile s-a constatat ca lipsesc bani, administratoarea neputand justifica acele sume ). Deci e legal ca din fondul meu de rulment ( eu fiin tot timpul cu plata cheltuielilor la zi ) sa se plateasca oalele sparte de altii ?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 17:05, 24 Februarie 2012
Este greu de raspuns in lipsa unor detalii
Teoretic nu este legala masura dispusa de utilizare a fondului de rulment,pentru a acoperi datorii foarte vechi,in contextul in care art 24 *1 din HG nr 1588/2007 precizeaza ca fondul de rulment se constituie in scopul asigurarii fondurilor necesare pentru plati curente
Era de competenta presedintelui de asociatie,cenzorului si comitetului executiv sa desfasoare demersuri pentru a individualiza persoana vinovata de producerea datoriilor si a demara procedura legala de recuperare de la aceasta
Daca precizati ca ex administrator se face vinovat de datorii,impotriva acestuia au fost desfasurate acte/actiuni pentru recuperare prejudiciu?
In situatii de existenta de prejudiciu material ,de regula culpa nu apartine numai administratorului ,putand fi responsabile inclusiv presedintele si cenzorul care detin responsabilitatea sa controleze si sa vizeze lunar pentru legalitate documentele asociatiei de proprietari
Daca precizati ca ex administrator se face vinovat de datorii,impotriva acestuia au fost desfasurate acte/actiuni pentru recuperare prejudiciu?


Din pacate, NU ! I s-au dat doar anumite termene pana la care sa aduca banii care nu pot fi justificati. Defapt asta e si partea dureroasa : in loc sa i se impuna persoanei vinovate sa plateasca, ni se impune noua, locatarilor acest lucru. Cu toate ca ne-am achitat la timp cheltuielile de intretinere .

Va multumesc pentru raspuns, astept si altele :)
este o neintelegere a fondului de rulment.Normal nu exista o suma in casa. Fd de rulment acopera perioada celor 30 zile in care aveti timp sa va platiti intretinerea.Cheltuielile dvs au fost platite inainte ca dvs sa achitati contravaloarea ch.
Corect raspunsul de mai sus.
Fondul de rulment se foloseste de asociatie pentru orice cheltuieli facute inainte de a incepe incasarea sumelor afisate pe lista lunara.
Nu este logic ca o asociatie sa aiba bani din fondul de rulment in cont sau in casierie si sa nu plateasca restantele catre furnizori.
Este legal sa se foloseasca fondul de rulment pentru a plati furnizorilor de servicii si utilitati facturile curente ca si cele restante.
Este legal sa se foloseasca fondul de rulment pentru a plati furnizorilor de servicii si utilitati facturile curente ca si cele restante.


Dar este legal ca fondul meu de rulment sa fie folosit pentru plata unor furnizori pentru care eu mi-am achitat datoriile, darr banii au fost folositi de administrator in alte scopuri ?

exemplu : toti locatarii suntem cu cheltuielile la zi, dar vine somatie de la furnizorul X ca sunt facturi neachitate de 8 luni de zile ! Ce rezulta ? Ca administartorul a " rulat " putin banii.... Deci e legal ca din fondul meu de rulment sa se achite acele facturi ( pentru care eu am achitat odata, la timpul respectiv cota mea, adica sumele pe care le datoram ) ?
Ce se poate intampla daca refuz ca fondul meu de rulment sa fie " directionat " catre acel furnizor care, pe buna dreptate, isi cere dreptul ?

Alte discuții în legătură

Cum se poate folosi fondul de rulment? gabrielab28 gabrielab28 Buna ziua, va rog sa-mi spuneti exact cum la ce anume se poate apela la fondul de rulment al asociatiei de locatari? daca se poate utiliza si pentru ... (vezi toată discuția)
Fond de rulment user43 user43 In asociatia de proprietari ,din care fac parte , fondul de rulment apare trecut in cheltuielile de intretinere curenta, generand astfel penalitati ptr ... (vezi toată discuția)
Fond de rulment -asociatia de locatari Gabriela Tanase Gabriela Tanase Firma la care lucrez este proprietara unui apartament intr-un imobil in care nu exista asociatie de proprietari ci doar Asociatie de locatari. As dori sa stiu ... (vezi toată discuția)