avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 779 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general AM devenit platitor de tva
Discuție deschisă în Contabilitate în general

AM devenit platitor de tva

buna ziua,
de la 1 ianuarie 2012 am trecut ca platitor de tva prin depasirea plafonului.
la31 dec 2011 aveam un stoc de marfa de 10000 lei
cum procedez acum cu acest stoc... va rog mult sa ma ajutati... trebuie sa ii calculez un tva neexigibil? cand fac acest lucru..daca trebuie.
multumesc din suflet pentru ajutor.
Cel mai recent răspuns: Cornelia Tulpan , Contabil 01:39, 24 Februarie 2012
VA ROG SA MA SCOATETI DIN CEATA!!!!
am verifcat datele si am asa
la 31.12.2011 sold la 371 = 6220.52
sold 378 = 4109.28

va rog, de doua zile parca nu mai am deloc minte...ajutati-ma cu notele contabile
va multumesc din suflet ca sunteti alaturi de mine
va rog dati-mi un sfat si un exemplu...
nu cer " mura'n gura" dar cu ce mi-ati scris pana acum mai mult m-am incurcat avand in vedere ca descarcarea de gestiune o fac cu coef. K
multumesc
m-am trezit!!!
multumesc pentru raspunsuri si mai ales dnei corneliamagda.
ce simplu si logic este totul si ce mult mi-a luat!!!!
Cu placere !
Ne bucuram ca v-am putut ajuta :yes:
Ultima modificare: Vineri, 24 Februarie 2012
Cornelia Tulpan, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Platitor de tva fost neplatitor Contabilitate sector 4 evoCONTA Contabilitate sector 4 evoCONTA In cazul unei societati platitoare de tva incepand cu 01.01.2012 cum se procedeaza din punct de vedere al tva-ului in privinta stocurilor si a mijloacelor fixe? (vezi toată discuția)
Tva ajustat atalinna atalinna La stocul de marfa cu amanuntul se poate calcula tva ajustat??Care este modalitatea de calcul si in ce articol din codul fiscal este reglementat?MULTUMESC. (vezi toată discuția)
Ajustare tva bunuri mobile vali1976 vali1976 In 01.07.2011 am devenit platitor de tva.La da ta de 30.06.2011 am stoc marfa in valoare 83900 lei,pot da ajustez tva-ul la stoc si sa-l inregistrez in decont ... (vezi toată discuția)