avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... concubinaj,copilul poarta numele tatalui,vreau sa-l ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

concubinaj,copilul poarta numele tatalui,vreau sa-l trec pe numele meu de familie

Buna ziua.Am o fetita dintr-o relatie de concubinaj si poarta numele de familie al tatalui. Din motive personale as vrea sa o trec pe numele meu de familie.Exista vre-o posibilitate?
Cel mai recent răspuns: mireya , utilizator 17:36, 22 Februarie 2012
Nu puteti fara acordul tatalui.
dar daca isi da acordul se poate?
Cu acordul dumnealui se poate.

Trebuie depusa o cerere motivata la primaria in a carei raza teritoriala aveti domiciliul, si urmatoarele acte:

- copii legalizate de pe certificatele de stare civila ale dvs. (certificatul de nastere, in cazul dvs., ati spus ca nu sunteti casatoriti);
- un exemplar al MONITORULUI OFICIAL AL ROMANIEI, Partea a III-a, in care ati publicat extrasul din cererea de schimbare a numelui pe care o s-o completati la primarie
- consimtamantul, dat in forma autentica (la notar) al tatalui copilului
- cazierul judiciar
- cazierul fiscal.

Cererea pe care o veti depune la primarie trebuie vizata la Oficiul de Stare Civila. Dupa obtinerea vizei, o veti expedia pe adresa Monitorului Oficial, cu confirmare de primire, si anexati in original dovada platii taxei de publicare si a contravalorii exemplarului de monitor (în total 23,4 lei).

După publicare, exemplarul de monitor va va fi expediat prin posta la adresa mentionata in cerere.
Abia dupa ce primiti acasa exemplarul din Monitorul Oficial puteti depune la primarie si celelalte acte.
Ultima modificare: Miercuri, 22 Februarie 2012
Ares-3, moderator
multumesc frumos pentru raspuns.
Ultima modificare: Miercuri, 22 Februarie 2012
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea numelui de familie valentina1 valentina1 Buna seara,as vrea sa-i rog pe cei in masura sa ma sfatuiasca si pe mine intr-o problema Copilul meu va implini 18 ani in august,as vrea sa-i schimb numele de ... (vezi toată discuția)
Doresc sa imi schimb numele de familie TheWatcherofficial TheWatcherofficial La casatorie parintii mei si`au schimbat numele in Gheorghita..Pe tatal meu il chema Simidon iar pe mama Gherghita(observati diferenta)... Bunicul meu din ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume la 18 ani ! ajutor va rog ! BotDeRata BotDeRata Salut , dupa cum spune si titlul as vrea sa-mi schimb numele . Am 17 ani peste 5 zile implinesc 18 , am un nume foarte urat Cacareaza . Si as vreau sa-l ... (vezi toată discuția)