Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... amenda RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

amenda RCA

cui se aplica amenda in cazul lipsei rca ? soferului si/sau detinatorului auto ?
RCA trebuie platit de proprietarii de autovehicule persoane fizice sau juridice.Deci ,amenda o plateste proprietarul autovehiculului.
nu mi se pare corect , cumpar o masina circul cu ea nu efectuez transferul de proprietate sunt prins de politie si scap ? ... sunt cel mai des intalnite situatiile astea.
ContSters139877, utilizator
cu totii putem recunoaste cutume ale codului rutier ! o zi buna :)
CAPITOLUL III
Asigurarea obligatorie de raspundere civila
pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule

Art. 48. - Persoanele fizice sau juridice care au in proprietate vehicule supuse inmatricularii/inregistrarii in Romania, precum si tramvaie au obligatia sa se asigure pentru cazurile de raspundere civila ca urmare a pagubelor produse prin accidente de vehicule in limitele teritoriale de acoperire si sa mentina valabilitatea contractului de asigurare prin plata primelor de asigurare, precum si sa aplice pe parbrizul vehiculului sau in alt loc vizibil din exterior vigneta.

Raspunsul corect l-am aflat cu ceva timp in urma, dar am uitat sa-l mai public !