avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale deschidere srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

deschidere srl

Daca infiintez o firma si folosesc locuinta (apartament) ca sediul social
trebuie sa schimb si contractele de furnizare utilitati telefon,
energie,gaz,apa? cum se schimba statutul meu si ce se intampla cu
indemnizatia pt.cresterea copilului si contractul din darea in folosinta a
unui spatiu comercial,pot depune bani la banca in calitate de persoana fizica?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Lucian Huzum , Consilier juridic 19:09, 23 Februarie 2012
Nu sunteti obligata sa schimbati contractele de utilitati-banuiesc ca intre firma si proprietar va interveni un contract decomodat sau de inchiriere.
Statutul dvs.se va schimba doar daca veti fi si angajata la firma,caz in care veti pierde indemnizatia de CIC.
Reveniti cu detalii despre darea in folosinta a unui spatiu comercial ca nu am inteles ce doriti sa stiti exact.
Binenteles ca puteti depune bani la banca in calitate de persoana fizica.
am inchiriat unei firme un spatiu comercial, dupa ce deschid eu o firma, contractul de inchiriere cu ei il voi incheia tot in calitate de persoana fizica?
mentionez ca eu vreau sa deschid firma cu sediul social in locuinta de domiciliu.
Contractul de inchiriere se incheie intre proprietarul spatiului si chirias. Proprietarul spatiului este persoana inscrisa in cartea funciara.
Puteti sa stabiliti sediul social in locuinta dvs., acolo unde aveti domiciliul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract inchiriere proprietar persoana juridica eugen82 eugen82 in cazul in care proprietarul unui imobil este persoana juridica - societate comerciala iar aceasta inchiriaza imobilul, [b]mai este sau nu necesara ... (vezi toată discuția)
Contract de comodat mihaelamuresan mihaelamuresan Buna ziua. La o societate nou infiintata as dori sa fac un contract de comodat pentru utilajele care urmeaza a fi folosite intre persoana fizica ( proprietarul ... (vezi toată discuția)
Se poate face un contract de comodat pentru un apartament pentru care exista deja un contract de inchiriere a spatiului? cenescu cenescu Se poate face un contract de comodat pentru un apartament pentru care exista deja un contract de inchiriere a spatiului? Este vorba de un contract de ... (vezi toată discuția)