Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... firma SRL-D
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

firma SRL-D

se poate infiinta un SRL-D si obtine suma nerambursabile pentru deschiderea unui minimarket?
In acest caz cel care infiinteaza firma (respectiv tanarul sub 35 ani) poate avea calitatea de angajat in firma (ex.director, administrator,etc.), fiind unul dintre angajatii prevazuti de lege, iar al doilea angajat sa fie cu munca temporara (2 ore pe zi)?
exista si alte forme de finantare pentru deschiderea unui minimarket (achzitie mobilier, modernizare spatiu etc.)?
va multumesc.
Cititi cu atentie ghidul solicitantului:
[ link extern ]
Tanarul debutant trebuie sa fie si administratorul firmei SRL-D daca este unic asociat al firmei.Cel de al 2-lea angajat trebuie sa fie angajat cu norma intreaga si cu CIM pe perioada nedeterminata.
Cititi si OUG 6/2011
la expirarea termenului de 3 ani de la infiintare ,firma debutanta trebuie sa renunte la extensia "D". In acest caz ea se transforma intr-o noua firma care va fi supusa operatiilor de inregistrare la Registru comertului din nou?
Ce se intimpla cu toate activele,avizele, autorizatiile obtinute pe vechea denumire SRL-D?Trebuiesc toate reinnoite? sau eventuale contracte in derulare la acel termen?
Fiindca practic prin schimbarea numelui devii o alta firma noua?
Din OUG 6/2011, la art 3, alin 3
3) Prin derogare de la art. 36 din Legea nr. 26/1990 privind
registrul comerțului, republicată, cu modificările și completările
ulterioare, denumirea unei microîntreprinderi aparținând
întreprinzătorului debutant se compune dintr-o denumire proprie
însoțită de sintagma scrisă în întregime „societate cu
răspundere limitată — debutant” sau abrevierea „S.R.L. – D.”.

La expirarea starii de SRL-D, se aplica art :
Art. 35. - Firma unei societati pe actiuni sau in comandita pe actiuni se compune dintr-o denumire proprie, de natura a o deosebi de firma altor societati, si va fi insotita de mentiunea scrisa in intregime "societate pe actiuni" sau "S.A." ori, dupa caz, "societate in comandita pe actiuni".

In concluzie se va schimba doar sintagma D, restul ramane.