Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concediu medical si intreruperea contractului de munca
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concediu medical si intreruperea contractului de munca

Daca ai concediu medical de 90 zile lucratoare consecutiv, angajatorul este obligat sa-ti intrerupa contractul de munca?
In perioada concediului medical contractul de munca este de drept suspendat. Perioada de concediu medical se scade la calculul concediului de odihna
art.50 C.mun. : Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
b) concediu pentru incapacitate temporara de munca;
.....

Textul de lege nu prevede nicio durata minima sau maxima pentru ca , c.i.m sa fie suspendat ca urmare a unui concediu medical ...
Suspendarea cim are loc pe toata durata starii de incapacitate de munca,care poate fi de la 1 zi pana la max.183 de zile pt. bolile obisnuite.