avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie de somaj?

am lucrat la firma un an si 2 luni cu o ora in cartea de munca si inca un an cu 4 ore si vreau sa stiu daca am dreptul la somaj va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:53, 23 Februarie 2012
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie ca in ultimele 24 de luni sa aveti 12 luni cotizate la somaj.

2. - Aceste 12 luni trebuie sa fie cu 8 ore pe zi.
- In caz de CIM cu timp partial acestea sunt luate in calcul proportional cu timpul lucrat:
* la un CIM cu 4 ore pe zi se iau in calcul 2 luni pentru o luna de cotizare la somaj;
* la un CIM cu 1 ora pe zi se iau in calcul 8 luni pentru o luna de cotizare la somaj.

3. In cazul dvs.:
* 12 luni cu 4 ore pe zi = 6 luni de cotizare la somaj;
* 12 luni cu 1 ora pe zi = 1 luna si 2 saptamani de cotizare la somaj.

4. Asadar la dvs. abia se aduna 7 luni si 2 saptamani de cotizare la somaj in ultimele 24 de luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Beneficiez de somaj dupa cim cu jumate norma si concediu crestere copil? Mira_A Mira_A Buna ziua, Beneficiez de somaj daca am lucrat inainte de a intra in concediu crestere copil cu norma 6 ore timp de cel putin un an? Am fost in concediu ... (vezi toată discuția)
Poate beneficia de indemnizatie de somaj o persoana cu cim 2h/zi? cristian corina cristian corina poate beneficia de somaj, o persoana cu contract de munca, cu norma de 2h/zi? (vezi toată discuția)
Acordare somaj simona.elisa simona.elisa daca lucrez cu 6 ore/zi si am contract determinat care expira in 29.09.2010, si am 12 luni stagiu de cotizare, pot sa iau somaj? multumesc frumos , (vezi toată discuția)