Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie de somaj?

am lucrat la firma un an si 2 luni cu o ora in cartea de munca si inca un an cu 4 ore si vreau sa stiu daca am dreptul la somaj va multumesc
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie ca in ultimele 24 de luni sa aveti 12 luni cotizate la somaj.

2. - Aceste 12 luni trebuie sa fie cu 8 ore pe zi.
- In caz de CIM cu timp partial acestea sunt luate in calcul proportional cu timpul lucrat:
* la un CIM cu 4 ore pe zi se iau in calcul 2 luni pentru o luna de cotizare la somaj;
* la un CIM cu 1 ora pe zi se iau in calcul 8 luni pentru o luna de cotizare la somaj.

3. In cazul dvs.:
* 12 luni cu 4 ore pe zi = 6 luni de cotizare la somaj;
* 12 luni cu 1 ora pe zi = 1 luna si 2 saptamani de cotizare la somaj.

4. Asadar la dvs. abia se aduna 7 luni si 2 saptamani de cotizare la somaj in ultimele 24 de luni.