avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Poate beneficia de indemnizatie de somaj o persoana cu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Poate beneficia de indemnizatie de somaj o persoana cu CIM 2h/zi?

poate beneficia de somaj, o persoana cu contract de munca, cu norma de 2h/zi?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:58, 12 Martie 2012
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie ca in ultimele 24 de luni sa aiba 12 luni (cu program normal de 8 ore pe zi) cotizate la somaj.

2. - Daca este vorba de CIM cu timp partial acestea se iau in calcul proportional cu timpul normal.
- La un program cu 2 ore pe zi inseamna ca in 24 de luni abia ar strange 6 luni de cotizare cu program normal.

3. Deci nu poate beneficia de indemnizatie de somaj daca in toate cele 24 de luni a lucrat cu program de 2 ore pe zi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie de somaj gavrila coca gavrila coca un salariat angajat din 21 feb 2007 cu doua ore si150 lei salariu brut pe Contractul individual de munca, poate beneficia de ajutor de somaj daca i se ... (vezi toată discuția)
Un angajat cu doua ore poate beneficia de indemnizatie de somaj? papic papic o angajata cu 2 ore , din martie 2010 beneficieaza de ajutor somaj in cazul concedierii? (vezi toată discuția)
Pot beneficia de indemnizatie de somaj? ContSters243230 ContSters243230 am lucrat la firma un an si 2 luni cu o ora in cartea de munca si inca un an cu 4 ore si vreau sa stiu daca am dreptul la somaj va multumesc (vezi toată discuția)