Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Poate beneficia de indemnizatie de somaj o persoana cu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Poate beneficia de indemnizatie de somaj o persoana cu CIM 2h/zi?

poate beneficia de somaj, o persoana cu contract de munca, cu norma de 2h/zi?
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie ca in ultimele 24 de luni sa aiba 12 luni (cu program normal de 8 ore pe zi) cotizate la somaj.

2. - Daca este vorba de CIM cu timp partial acestea se iau in calcul proportional cu timpul normal.
- La un program cu 2 ore pe zi inseamna ca in 24 de luni abia ar strange 6 luni de cotizare cu program normal.

3. Deci nu poate beneficia de indemnizatie de somaj daca in toate cele 24 de luni a lucrat cu program de 2 ore pe zi.