Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de somaj

un salariat angajat din 21 feb 2007 cu doua ore si150 lei salariu brut pe Contractul individual de munca, poate beneficia de ajutor de somaj daca i se inceteaza CIM?
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie ca in ultimele 24 de luni sa aiba 12 luni (lucrate cu program normal) cotizate la somaj.
2. In cazul CIM cu timp partial acestea se iau in calcul proportional cu timpul normal de lucru. In cazul unui CIM cu doua ore pe zi, in cazul celor 24 de luni se vor "omologa" ca fiind numai 6 luni cu program normal.
3. Asadar daca persoana in cauza a avut din februarie 2007 si pana acum numai CIM cu 2 ore pe zi nu poate beneficia de indemnizatie de somaj.