Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie MAI
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie MAI

M-ia fost recalculata pensia.Am facut contestatie,a fost respinsa.trebuie sa ma adresez judecatoriei.Probleme pe scurt: 1.Am fost personal navigant(parasutist1987-1989)lucru recunosccut in stabilirea vechimii.insa veniturile obtinute in acea perioada nu au fost luate in calcul in totalitate,luinduse in calcul numai salariul de ofiter,nepunindu-se sporul de 980lei la salariu plus primele pe salturi,motivinduse ca nu se regasesc in adeverintele de la dosar,si sa ma adresez unitatii.Legea spune ca este obligatia casei de pensii sa ceara adeverintele;2.Dupa pensionare am lucrat,legea spune sa depun cerere plus adeverinta de la casa de pensii pt .contributii si se va aduga perioada PT STABILIREA UNEI NOI PENSII.Am depus anul trecut si nu este luata in calcul.3.Nu este constitutionala recalcularea.INTREBARI;1.Ce costuri implica depunerea unei actiuni in instanta?.2.Pot depune actiuni separate pt. fiecare problema in parte,sau o singura actiune,cum ar fi mai bine? 3.Ce documente trebuie sa depun.Multimesc anticipat .
1.actiunea est escutita de taxa de timbru si de depune la tribunalul de domiciliu. daca doriti avocat veti achita onorariu.
2. o singura actiune
3.in principal adeverintele cu ce nu vi s-a luat in calcul

observatie. daca nu aveti adeverinte actuale ( adica emise acum de unitate la care ati lucrat) nu se iau in considerare alte documente.

[Mesaj editat - neargumentat, offtopic. Va rog sa nu mai sicanati persoanele care au lucrat in sistem militar. V-am mai rugat asta o data si nu inteleg de ce trebuie sa repet.]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
De acord cu dumneavoastra privind adeverintele,insa probabil nu se mai gasesc statele de plata,dar eu pot dovedi calitatea de personal navigant cu carnetul de zbor semnat si stampilat de comandantul unitatii,legea ce era in vigoare la acea data poate dovedi sporurile respective.Multumesc.