Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Am dreptul la concedii pentru studiu si examene?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Am dreptul la concedii pentru studiu si examene?

Buna ziua! Sunt angajata la stat, functionar public, si as vrea sa incep o postliceala sanitara, fortata de imprejurimi. Intrebarea mea este daca am dreptul la zile libere, concediu pentru studiu, examene?
nu, insa va puteti lua zile de concediu de odihna, sau fara plata
DA!

OG 6/2007 este inca in vigoare
Art. 30. - (1) Functionarii publici care isi continua studiile in vederea promovarii in clasa beneficiaza de concedii de studii potrivit legii. In cazul in care conducatorul autoritatii sau institutiei publice apreciaza ca studiile sunt utile autoritatii sau institutiei publice in care functionarul public isi desfasoara activitatea, pe perioada concediului de studii acordat, in limita a 30 de zile lucratoare anual din acesta, functionarului public respectiv i se platesc salariul de baza corespunzator functiei publice detinute si, dupa caz, sporul de vechime.
(2) Functionarii publici care urmeaza o forma de specializare sau de perfectionare beneficiaza de drepturile si au obligatiile prevazute de Legea nr. 188/1999, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.

gordius, utilizator