Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort si indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort si indemnizatie crestere copil

buna ziua.sunt casatorita de 2 ani jum,am luat indemnizatie pt crestere copil pana la 1an si o luna,apoi a trecut sotul pe numele lui avand probleme la servici si iesind mai bn cu banutii!in momentul in care el a ft actele eu nu eram in tara,eram cu copilul in germania,la operatie(copilul e operat pe inima)intrebarea mea este:mai pot beneficia de indemnizatie crestere copil?adica sa trec din nou indemnizatia pe numele meu,copilul avand deja 1an si 8 luni?exista posibilitatatea de prelungire a indemnizatiei pana la 3 an..eu cu sotul meu suntem despartiti de 2 luni,pe luna ian nu mi a trimis indemnizatia,iar luna aceasta fractionat mai avand de dat o parte din bani!el spune sa ne intelegem pe cale amiabila,dar nu l mai cred ca nu se tine de cuvant!ce e de facut?copilul este la mine si va ramane la mine!el are si o pedeasa de cativa ani cu suspendare!si ma ameninta ca mi ia copilul ca el e legal tutorele lui fiind el in crestere copil!cum sa procedez cu indemnizatia?as incerca pe cale amiabila dar nu mai am incredere in cuvantul lui!
daca va incadrati in canditiile de prelungire pana la 3 ani da. adresati-va Protectiei copilului de unde domiciliati
in mod normal ne incadram...dar artrebuie sa prelungeasca tot tatal lui,ca mie mi a luat dreptul asta falsificandu mi semnatura si trecand indemnizatia pe numele lui!!o mai pot relua eu?trebuie sa fi lucrat i perioada aceasta?si mai am o intrebare:tatal copilului are o sentinta de 2 ani cu suspendara,ink nu e definitiva sentinta,ink e in proces.intrebarea mea este:se poate folosi de boala copilului(operatia pe inima) pt a scapa de suspendare?
cu un avocat bun .da
am inteles..multumesc pt raspunsuri!
daca divortam tatal mai benefiaza de indemnizatie,chiar daca imi vireaza banii lunar in cont?