avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 165 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Deces, plata ultimei pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Deces, plata ultimei pensii

Va rog daca 2 frati depun la casa de pensii locala cerere fiecare solicitand acelasi drept adica pensia pe luna in curs a tatalui lor decedat cui i se va elibera adeverinta de ridicare a acestei pensii de la oficiul de care apartinea persoana decedata?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 21:29, 24 Februarie 2012
Legea nr. 263/2010:
ART. 120
(1) Sumele neîncasate de cãtre pensionar, reprezentând pensia pe luna în care a avut loc decesul şi/sau, dupã caz, drepturi restante de pensie, cuvenite şi neîncasate pânã la deces, se plãtesc soţului supravieţuitor, copiilor, pãrinţilor sau, în lipsa acestora, celorlalţi moştenitori, în condiţiile dreptului comun.
(2) Sumele prevãzute la alin. (1) pot fi solicitate în cadrul termenului general de prescripţie.



HG nr.257/2011:

ART. 80
(1) Sumele rãmase neîncasate de cãtre pensionarul decedat, prevãzute în art. 120 alin. (1) din lege, se plãtesc:
a) soţului supravieţuitor;
b) copiilor;
c) pãrinţilor;
d) în lipsa acestora, moştenitorilor în condiţiile dreptului comun.
(2) Actele necesare în vederea acordãrii acestor sume sunt, dupã caz:
- cerere (anexa nr. 9);
- certificatul de deces, în original şi în copie;
- actul de identitate al solicitantului (original şi în copie);
- acte de stare civilã ale solicitantului, din care sã rezulte gradul de rudenie cu decedatul (original şi copie);
- certificatul de moştenitor (original şi copie);
- copia talonului de platã a pensiei persoanei decedate, dupã caz.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie Mona Cotor Mona Cotor As dori sa intreb, am dreptul sa ridic ultima pensie a sorei mele, decedate în data de 11 noiembrie?Mentionez ca sora mea nu are alți urmași, nu avem ... (vezi toată discuția)
Pentru ridicare ultima pensie oanaportar oanaportar - matusa mea a decedat. - tatalmeu este uniculfrate = mostenitor. 1. - ce trebuie sa faca pt. a primi ultima pensie a matusii ? ( cerere ? + ce acte ? + unde ... (vezi toată discuția)
Recuperare pensie ContSters215676 ContSters215676 Buna ziua. Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns. O batrana mi-a facut acte v/c pe casa ei in 2010. Sambata a intrat in coma si a decedat la spital. Nu are ... (vezi toată discuția)