Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recuperare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recuperare pensie

Buna ziua.
Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns. O batrana mi-a facut acte v/c pe casa ei in 2010. Sambata a intrat in coma si a decedat la spital. Nu are pe nimeni, doar un frate care este si el in varsta si care nu a avut nici o pretentie de la ea pentru ca si el are tot ce-i trebuie. M-am ocupat de toata inmormantarea ei cu tot ce se cuvine. O vecina mi-a zis ca trebuie sa ma interesez de pensie ca sa o pot recupera pe luna aceasta. Am vorbit la Casa de pensii insa mi s-a explicat ca eu nu pot sa o ridic, doar rudele de gradul I ( sot, fiu/fiica, mama/tata) cu titlul de mostenitor. Dar ea nu are pe nimeni, toti sunt decedati. Fratele a zis ca nu doreste aceasta pensie (care este sub 400 ron) si nu are bani sa faca succesiunea deoarece ea alte bunuri nu mai are, doar aceasta casa care mi-a lasat-o mie. In acest caz, cum as putea sa-i recuperez aceasta pensie?
Va multumesc anticipat.
Nu aveti decat solutia ca fratele sa ridice ultima pensie si sa v-o dea dvs.

Legea nr.263/2010 - privind sistemul unitar de pensii publice:

ART. 120
(1) Sumele neîncasate de către pensionar, reprezentând pensia pe luna în care a avut loc decesul şi/sau, după caz, drepturi restante de pensie, cuvenite şi neîncasate până la deces, se plătesc soţului supravieţuitor, copiilor, părinţilor sau, în lipsa acestora, celorlalţi moştenitori, în condiţiile dreptului comun.
(2) Sumele prevăzute la alin. (1) pot fi solicitate în cadrul termenului general de prescripţie.

HG nr.257/2011 - norme de aplicarea a Legii nr.263/2010::

ART. 80
(1) Sumele rãmase neîncasate de cãtre pensionarul decedat, prevãzute în art. 120 alin. (1) din lege, se plãtesc:
a) soţului supravieţuitor;
b) copiilor;
c) pãrinţilor;
d) în lipsa acestora, moştenitorilor în condiţiile dreptului comun.
(2) Actele necesare în vederea acordãrii acestor sume sunt, dupã caz:
- cerere (anexa nr. 9);
- certificatul de deces, în original şi în copie;
- actul de identitate al solicitantului (original şi în copie);
- acte de stare civilã ale solicitantului, din care sã rezulte gradul de rudenie cu decedatul (original şi copie);
- certificatul de moştenitor (original şi copie);
- copia talonului de platã a pensiei persoanei decedate, dupã caz.
ana_cer a scris:

Nu aveti decat solutia ca fratele sa ridice ultima pensie si sa v-o dea dvs.

Va multumesc pentru promptitudinea raspunsului Dvs., insa fratele poate sa ridice ultima pensie fara certificatul de mostenitor?
ContSters215676, utilizator
Nu, nu poate fara acel certificat. Imi pare rau, nu stiu sa va dau detalii despre obtinerea acestui certificat, intrebati specialistii in forum ce presupune acest lucru, poate nu e asa complicat si merita.
Fratele nu poate sa ridice pensia fara a detine certificatul de mostenitor.
Fratele nu poate ridica pensia fara certificat de mostenitor.
Certificatul se obtine de la notar unde trebuie sa prezinte, pe langa actele de stare civila care dovedesc gradul de rudenie cu decedatul, un cupon de pensie.
Mergeti la notar si intrebati ce acte sunt necesare si cat trebuie sa platiti - cred ca se plateste in functie de cuantumul pensiei, dar cred ca val min. e de 350 lei si nu stiu daca merita.