Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cuantumul contributiei la sistemul public de pensii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cuantumul contributiei la sistemul public de pensii

In decursul a 3 ani am platit contributia pentru pensie 121 lei .Din trimestrul al 2 'lea al acestui an se cere 31,3% adica 232 lei .Vreau sa continui a plati 121 lei in continuare .Se poate sau sunt obligata pentru 232 lei ? Multumesc !
Daca aveti contract direct cu casa de pensii, asa se plateste acum 232 lei pe luna, nu mai putin.
1. - Conform prevederilor Legii bugetului asigurarilor de stat se plateste o contributie lunara de asigurari sociale de 31,3% din venitul lunar asigurat.
- În conformitate cu prevederile art. 36 din Legea nr. 263/2010, nivelul minim al venitului lunar asigurat înscris în contractul de asigurare sociala este de 741 lei, iar nivelul maxim de 10.585 lei.

2. Asadar pentru un venit minim asigurat de 741 lei veti plati 232 lei lunar.