Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia 200
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia 200

pentru venituri din chirii
Va redau mai jos fragmentul din instructiunile de completare a declaratiei 200 pentru veniturile din 2011 si care se depune in 2012:
1.2. Cedarea folosinței bunurilor mobile  şi imobile, realizate în calitate de proprietar,
uzufructuar sau alt deținător legal.
Persoanele fizice care obțin venituri din cedarea folosinței bunurilor din mai multe
surse, respectiv contracte de închiriere, completează declarația pentru fiecare sursă de venit.
În cazul cedării folosinței bunurilor deținute în comun, repartizarea venitului net se face
potrivit Normelor metodologice pentru aplicarea Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu
modificările şi completările ulterioare, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr.44/2004.
Nu au obligația depunerii declarației, persoanele fizice prevăzute la art.63 alin.(2) din
Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările  şi completările ulterioare, care, în anul
de raportare, au realizat venituri din cedarea folosinței bunurilor pentru care chiria prevăzută
în contractul încheiat între părți este stabilită în lei, nu au optat pentru determinarea venitului
net în sistem real  şi la sfârşitul anului anterior nu îndeplinesc condițiile pentru calificarea
veniturilor în categoria veniturilor din activități independente, pentru care plățile anticipate cu
titlu de impozit sunt egale cu impozitul anual datorat,  şi impozitul este final, cu următoarele
excepții, pentru care există obligația depunerii declarației:
‐ pentru situațiile în care, declarația de venit estimativ a fost depusă în luna decembrie
şi pentru care nu s‐au stabilit plăți anticipate, conform legii;‐  pentru situațiile în care, intervin modificări ale clauzelor contractuale, cu excepția
situațiilor prevăzute la art.82 alin.(7) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările
şi completările ulterioare;
‐  pentru situațiile în care, investițiile la bunurile mobile  şi imobile ale proprietarului,
uzufructuarului sau ale altui deținător legal, care fac obiectul unor contracte de cedare a
folosinței bunurilor, inclusiv a contractelor de comodat, sunt efectuate de cealaltă  parte
contractantă