Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... declaratia mincinoasa se prescrie ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

declaratia mincinoasa se prescrie ?

Buna ziua.
Va rog frumos sa-mi spuneti daca declaratia mincinoasa, cf. art. 292 Cod Penal se prescrie si daca da, in cat timp si cf. carui act nornativ ?
Multumesc.
At citit alt cod penal.Nu este declaratia mincinoasa ce ati indicat.
Orice infractiune are un termen de prescriptie.
Probabil ca va referiti la falsul in declaratii prev.de art.292 c.pen.
Va referiti la prescriptia executarii pdepsei sau la prescriptia raspunderii penale ?