avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ref. Cati ani poate sa dureze o cercetare penala?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ref. Cati ani poate sa dureze o cercetare penala?

Urmaresc cu f. mare interes acest site si ma alatur utilizatorului care v-a felicitat si eu chiar va multumesc mult!
Intrebare: este adevarat ca o ancheta penala se poate prescrie dupa 3 ani??!!
Sunt si eu in situatia - s-a dispus IUP, trebuie facut rechizitoriu, am intrat in al 3-lea an de cercetare, dosarul este la procurorul de caz, deci trebuie sa se faca rechizitoriu de vreo jumatate de an (am fost in 7 audiente pana acum si am primit acelasi raspuns - acusi, acusi trebuie sa se faca rechizitoriu).
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 02:04, 10 Ianuarie 2012
Se prescrie "fapta" pentru care sunteti cercetata asa ca treaba lor.
Daca insa va dezavantajeaza aceasta delasare, faceti petitie la procurorul general, si la CSM.
O ancheta penala nu se poate prescrie, acest lucru se poate intampla doar cu fapta cercetata, in functie de pedeapsa prevazuta de legislatia in vigoare! B-)
Prescriptia este de mai multe feluri:
1.prescrptia raspunderii penale(art.12l c.pen.)
2.prescriptia speciala(art.124 c.pen)
3.prescriptia executarii pedepsei(art.125 c.pen)
De asemeni in Codul Penal sunt stipulate si termenele de prescriptie ca si cazurile de intrerupere a prescriptiei.
Liulica Gina a scris:

Urmaresc cu f. mare interes acest site si ma alatur utilizatorului care v-a felicitat si eu chiar va multumesc mult!
Intrebare: este adevarat ca o ancheta penala se poate prescrie dupa 3 ani??!!
Sunt si eu in situatia - s-a dispus IUP, trebuie facut rechizitoriu, am intrat in al 3-lea an de cercetare, dosarul este la procurorul de caz, deci trebuie sa se faca rechizitoriu de vreo jumatate de an (am fost in 7 audiente pana acum si am primit acelasi raspuns - acusi, acusi trebuie sa se faca rechizitoriu).


Este greu sa va raspundem la intrebare intrucat termenele pot fi diferite in functie de mai mai multe aspecte.
Dvs sunteti parte vatamata sau acuzat?
Sunt rare cazurile in care intervine prescriptia raspunderii penale dar se intampla din N motive.
Despre ce fapta este vorba?:confused:

avocat Claudiu Lascoschi
Urmarirea penala nu se poate prescrie,se poate suspenda in cazurile prevazute la art.10 C.P.P ,poate fi clasata ,poate inceta sau se poate dispune incetarea ori achitarea procesului penal in cazurile aratate de art.11 C.P.P,in nici un caz nu poate fi prescrisa.
Se poate prescrie o pedeaspa deja aplicata de instanta de judecata in conditiile prevazute de codul de procedura penala ,pentru vreo fapte prevazuta de legea penala.Cercetarea penala este perioada premergatoare dispunerii inceperii urmaririi penale si numai atunci cand procurorul care supravegheaza cazul considera ca sunt elemente suficiente ca sa poata incrimina pe cineva,ca exista probe suficiente in speta respectiva si ca nu intervine vreun caz de impiedicare pentru punerea in miscare a actiunii penale

Alte discuții în legătură

Prescriptie pedeapsa jokerclauditza jokerclauditza la o condamnare de 3 ani pt lovituri cauzatoare de moarte savarsita de un minor de 17 ani (hotarare definitiva in 2007) as dori sa aflu cand se prescrie, ... (vezi toată discuția)
Declaratia mincinoasa se prescrie ? rrobyfm rrobyfm Buna ziua. Va rog frumos sa-mi spuneti daca declaratia mincinoasa, cf. art. 292 Cod Penal se prescrie si daca da, in cat timp si cf. carui act nornativ ... (vezi toată discuția)
Scoatere de sub urmarire penala trustvest trustvest Daca intr-un dosar sa obtinut scoatere de sub urmarire penala iar in termenul celor 20 de zile(a trecut deja un an) de contestare a ordonantei procurorului de ... (vezi toată discuția)