Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Scoatere de sub urmarire penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Scoatere de sub urmarire penala

Daca intr-un dosar sa obtinut scoatere de sub urmarire penala iar in termenul celor 20 de zile(a trecut deja un an) de contestare a ordonantei procurorului de caz NU SA FACUT CONTESTAREA , Procurorul de caz mai poate redeschide urmarirea penala?

Cind se considera scoaterea de sub urmarire penala DEFINITIVA.

Multumesc
Buna ziua !
Scoaterea de sub urmarire penala are loc cand exista invinuit sau inculpat in cauza si se constata ca:fapta nu exista; fapta nu este prevazuta de legea penala; fapta nu prezinta gradul de pericol social al unei infractiuni; fapta nu a fost savarsita de invinuit sau inculpat; faptei ii lipseste unul din elementele constitutive ale infractiunii; exista vreuna dintre cauze care inlatura caracterul penal al faptei. Competenta scoaterii de sub urmarire panala o are procurorul, care dispune luarea masurii prin ordonanta (rezolutie cand actiunea penala nu a fost pusa in miscare), din oficiu sau la propunerea organului de cercetare penala. Scoaterea de sub urmarire poate fi totala (stingere in intregime a procesului penal) sau partiala (in raport cu faptele si persoanele).
Avand in vedere prevederile art. 248 si 249, alin. (2) c.p.p, procurorul poate daca constata ca nu este cazul sa dispuna scoaterea sau cand a dispus scoaterea partial, sa restituie dosarul organului de cercetare penala, cu dispozitia de a continua cercetarea.
Referitor la termenul de 20 de zile, ar trebui coroborat cu dispozitiile ''micii reforme in justitie'', si discutat...
OK!
1.Procurorul a dat o REZOLUTIE de SCOATERE DE SUB URMARIRE PENALA.
2. IN TERMENUL CELOR 20 DE ZILE DE CONTESTARE A REZOLUTIEI NU sa facut nici o contestare.
3. De la data Rezolutiei Procurorului a trecut deja 1an si1 luna.
Intrebare:
1. Procurorul mai poate redeschide dosarul
2. Care este termenul dupa care Rezolutia de Scoatere de Sub Urmarire Penala este DEFINITIVA.
Din punct de vedere legal,aceasta rezolutie nu mai poate fi atacata la primul procuror ,deoarece a fost depasit termenul prevazut de cpp.Procurorul poate redeschide dosarul daca au aparut indicii temeinice sau alte probe care la data primei cercetari nu au fost cunoscute,asta numai daca nu intervine prescriptia,dupa caz.

andymaurul
Cind poate interveni prescriptia?