Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... infirmarea solutiei procurorului de catre procurorul ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

infirmarea solutiei procurorului de catre procurorul ierarhic superior / termen

exista un termen prev de lege dupa care solutia data de procuror ramane definitiva?
speta>... solutie de 18 indice 1 pt loviri comunicata si amenda platita... dupa 3 luni solutia e infirmata de procurorul ierarhic superior si e redeschis dosarul... ESTE CORECT? ESTE ECHITABIL?
Buna ziua !
Poate este vorba de o reincadrare juridica. In acest caz nu exista un termen, singurul termen este cel al prescriptiei faptei.
In art. 273 (reluarea in caz de redeschidere a urmaririi ), alin. 1, c.p.p. se specifica faptul ca "redeschiderea urmaririi penale in cazul in care s-a dispus incetarea urmaririi penale sau scoaterea de sub urmarire are loc daca ulterior se constata ca nu a existat in fapt cazul care a determinat luarea acestor masuri sau ca a disparut imprejurarea pe care se intemeia incetarea sau scoaterea de sub urmarire".
Impotriva acestei solutii se poate face plangere la instanta competenta.
Cu stima !
1-Rugam respectati regulamentul forumului si nu postati mesaje cu majuscule
2-Probabil ca prima solutie a fost contestata si procurorul ierarhic superior a dispus alta incadrare a faptei
Impotriva acestei solutii ,in termen legal partea are dreptul sa formuleze contestatie
Da, e corecta in cazul in care reanalizand probatoriul in dosar sau daca au aparut probe noi in acuzare..Consultati un avocat si vedeti ce contine dosarul.
nu au aparut nici un fel de probe... doar procurorul ierarhic superior a decis dupa 3 luni infirmarea solutiei... poate a mai avut cineva un caz asemanator.
ynocentta a scris:

1-Rugam respectati regulamentul forumului si nu postati mesaje cu majuscule
2-Probabil ca prima solutie a fost contestata si procurorul ierarhic superior a dispus alta incadrare a faptei
Impotriva acestei solutii ,in termen legal partea are dreptul sa formuleze contestatie

scuze pt majuscule