Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Scoatere de sub urmarire penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Scoatere de sub urmarire penala

Daca intr-un dosar sa obtinut scoatere de sub urmarire penala iar in termenul celor 20 de zile(a trecut deja un an) de contestare a ordonantei procurorului de caz NU SA FACUT CONTESTAREA , Procurorul de caz mai poate redeschide urmarirea penala?

Cind se considera scoaterea de sub urmarire penala DEFINITIVA.

Multumesc
Daca am fost scos de sub urmarire penala de procuror,partea care mi-a facut plingerea mai poate sa aiba alta cale de atac?Pe scurt:
1. Acum 10 ani am fost cercetat penal si am fost condamnat sa platesc o amenda.
2.Partea vatamata a facut la judecatorie plingere impotriva hotaririi procurorului.
3.Judecatoria a trimis la Politie sa reinceapa urmarirea penala.
4.Politia m-a anchetat iarasi.
5.Din nou procurorul mi-a trimis o hirtie prin care sint anuntat ca am fost scos de sub urmarire penala si nu mi-a dat nici macar amenda.
Poate sa ma mai puna pe drumuri reclamangiul?Mai poate face plingere si impotriva celui de-al doilea procuror?Faptele de care m-a acuzat,oricum s-au prescris.O sa scap vreodata de acest nebun?
Va multumesc pentru raspuns!
Părerea mea este să nu mai faceţi dvs. alte demersuri.
Nu ştim dacă i-a fost comunicată soluţia şi reclamantului.
Acesta poate în termen de 20 de zile de la comunicare, să facă plângere.
Ar fi bine să nu deveniţi dvs reclamagiu.