Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prescriptie pedeapsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prescriptie pedeapsa

la o condamnare de 3 ani pt lovituri cauzatoare de moarte savarsita de un minor de 17 ani (hotarare definitiva in 2007) as dori sa aflu cand se prescrie, multumesc frumos
Prescriptie: 2011.
Cred ca este vorba despre prescriptia executarii pedepsei. In aceasta situatie (intrucat pedeapsa este sub 15 ani) , termenul de prescriptie este de 5 ani, plus durata pedepsei ce urma a fi executata ,deci 8 ani. Asadar, prescriptia s-ar implini in anul 2015.
ContSters47264, utilizator
Vezi ca e minor, deci e la jumatate - art. 129.
Gabriela Mihai, Avocat
@gabrielaA, corect..Mea culpa.
Conform art.126 lit.b c.pen, cu referire la art.129 c.pen("Termenele de prescriptie a raspunderii penale si a executarii pedepsei se reduc la jumatate pentru cei care la data sarvarsirii infractiunii erau minori")
Este vorba despre jumatatea termenului de 8 ani,adica despre 4 ani,iar termenul de prescrptie este atins in anul 2011.