avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prescriptie pedeapsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prescriptie pedeapsa

la o condamnare de 3 ani pt lovituri cauzatoare de moarte savarsita de un minor de 17 ani (hotarare definitiva in 2007) as dori sa aflu cand se prescrie, multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 17:39, 20 Ianuarie 2010
Prescriptie: 2011.
Cred ca este vorba despre prescriptia executarii pedepsei. In aceasta situatie (intrucat pedeapsa este sub 15 ani) , termenul de prescriptie este de 5 ani, plus durata pedepsei ce urma a fi executata ,deci 8 ani. Asadar, prescriptia s-ar implini in anul 2015.
Ultima modificare: Miercuri, 20 Ianuarie 2010
ContSters47264, utilizator
Vezi ca e minor, deci e la jumatate - art. 129.
Ultima modificare: Miercuri, 20 Ianuarie 2010
Gabriela Mihai, Avocat
@gabrielaA, corect..Mea culpa.
Conform art.126 lit.b c.pen, cu referire la art.129 c.pen("Termenele de prescriptie a raspunderii penale si a executarii pedepsei se reduc la jumatate pentru cei care la data sarvarsirii infractiunii erau minori")
Este vorba despre jumatatea termenului de 8 ani,adica despre 4 ani,iar termenul de prescrptie este atins in anul 2011.

Alte discuții în legătură

Ref. cati ani poate sa dureze o cercetare penala? Liulica Gina Liulica Gina Urmaresc cu f. mare interes acest site si ma alatur utilizatorului care v-a felicitat si eu chiar va multumesc mult! Intrebare: este adevarat ca o ancheta ... (vezi toată discuția)
Reabilitarea judecatoreasca ContSters97311 ContSters97311 fratele meu a fost judecat in lipsa( fiind in portugalia sa stranga bani pentru un prejuduciu de 1200 dolari) in 2001 si condamnat la 6 ani .a trimis banii, a ... (vezi toată discuția)
Prescrierea faptei penale kip kip vreau sa stiu dupa cat timp se prescrie o condamnare de trei 3 ani definitiva pentru furt calificat (vezi toată discuția)