Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ref. Cati ani poate sa dureze o cercetare penala?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ref. Cati ani poate sa dureze o cercetare penala?

Urmaresc cu f. mare interes acest site si ma alatur utilizatorului care v-a felicitat si eu chiar va multumesc mult!
Intrebare: este adevarat ca o ancheta penala se poate prescrie dupa 3 ani??!!
Sunt si eu in situatia - s-a dispus IUP, trebuie facut rechizitoriu, am intrat in al 3-lea an de cercetare, dosarul este la procurorul de caz, deci trebuie sa se faca rechizitoriu de vreo jumatate de an (am fost in 7 audiente pana acum si am primit acelasi raspuns - acusi, acusi trebuie sa se faca rechizitoriu).
Omul a auzit ceva dar nu a inteles.
Important este sa ne spuna ceea ce ar trebui stiut de noi si nu de el care oricum nu va intelege.
La fel ca si colegii de pe forum trebuie sa veniti cu mai multe elemente.
domnule avocat am si eu o antrebare am fost acum an 2011 condamnat pt cateva fapte de furt sant plecat din tara de 2 ani si ceva...ami puteti spune si mie peste cati anii se va prescrie fapta???....sau daca mai se prescrie vre-o data sau trebuie sa ma pun cu burta pe puscarie...va multumesc anticipat...

Este vorba despre prescrierea executarii pedepsei.
In temeiul art.162 c.pen pdepsele se prescriu in termenele aratate mai jos :

a) 20 de ani, cand pedeapsa care urmeaza a fi executata este detentiunea pe viata sau inchisoarea mai mare de 15 ani;
b) 5 ani, plus durata pedepsei ce urmeaza a fi executata, dar nu mai mult de 15 ani, in cazul celorlalte pedepse cu inchisoarea;
c) 3 ani, in cazul cand pedeapsa este amenda.
(2) Termenele aratate in alin.(1) se socotesc de la data cand hotararea de condamnare a ramas definitiva.
(3) In cazul revocarii sau anularii amanarii aplicarii pedepsei, suspendarii executarii pedepsei sub supraveghere ori liberarii conditionate, termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand hotararea de revocare sau anulare a ramas definitiva.