avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale tot cesiune va rog sa ma ajutati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

tot cesiune va rog sa ma ajutati

In 2005 am infiintat un SRL Eu am 80 % din actiuni el 20% suntem amandoi administratori .vreau sa ies din firma fara nici o pretentie si sa ma revoc din functia de administrator deoarece singur s a ocupat de firma stiu ca are probleme., motivele sunt multe . am doar copii dupa acte si stampila ,nu mi da actele originale, dar cand ar fii gata cred ca l pot convinge sa semneze cesiunea.
pot face ceva avand doar copii? imi puteti recomanda un avocat bun in Bucuresti ?
Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Jass , utilizator 21:34, 12 Noiembrie 2008
Daca aveti copii dupa actele firmei puteti redacta toate actele necesare cesiunii dupa care va puteti intalni si daca - l convingeti sa le semneze ati scapat.
pentru revocarea din functia de administrator este insa necesara convocarea adunarii generale a asociatilor si o hotarare AGA in acest sens.
daca in actul constitutiv nu sunt prevazute modalitatile prin care va puteti retrage caa sociat sau daca ceilalti asociati nu sunt de acord, puteti face o cerere la tribunal in acest sens, cerere care este atacabila numai cu recurs.
instanta va stabili totodata daca nu ati ajuns la o intelegere drepturile care vi se cuvin in urma retragerii.
watkins a scris:

daca in actul constitutiv nu sunt prevazute modalitatile prin care va puteti retrage caa sociat sau daca ceilalti asociati nu sunt de acord, puteti face o cerere la tribunal in acest sens, cerere care este atacabila numai cu recurs.
instanta va stabili totodata daca nu ati ajuns la o intelegere drepturile care vi se cuvin in urma retragerii.



Mai are nevoie doar de motive întemeiate. Faptul în sine că firma are probleme nu cred că e suficient.

Liviu S.Bordaş
faptul ca conduce firma singur si confunda banii acesteia cu buzunarul propriu , nu sunt platite impozite etc este motiv intemeiat?
dumneavoatra trebuie sa aratatii situatia de fapt cat mai exact posibil si sa prezentati probe concludente, pertinente si utile pentru tot ceea ce afirmati. restul tine si de aprecierea instantei.

Alte discuții în legătură

Cum scot un administrator/asociat din firma daca nu vrea horlaci2003 horlaci2003 Firma are 3 asociati, administratorul este unul dintre asociati si in urma neantelegerilor dintre ei cei 2 asociati care nu sunt administratori vor sa-l scoate ... (vezi toată discuția)
Cine semneaza hot aga in cazul cesiunii si a altor cereri ? aurica ilie aurica ilie buna ziua, - srl cu 2 asociati, unul se va retrage cedand partile sociale unui tert care va fi cooptat ca asociat. - cu aceasta ocazie se doreste adaugarea ... (vezi toată discuția)
Am nevoie de mare ajutor!!! BogdanBvB BogdanBvB Buna ziua, Va scriu cu o problema delicata pt mine. In urma cu 6 luni am infiintat o firma alaturi de X.fiind cunoscut de al meu l-am luat alaturi de mine,el ... (vezi toată discuția)