Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

notar

buna dimineata,zilele urmatore trebuie sa platesc o sulta fostei sotii contravaloarea apartamentului(am ramas eu in apartament)trebuie sa mergem la un notar sa schimb cotractul de pe apartament unde santem trecuti amandoi doar pe numele meu,dar fosta sotie nu poate sa se prezinte si am inteles ca o va reprezenta un avocat.va rog sa imi spuneti este in regula ca va semna actele respectivul avocat si daca ai dau suma de bani.va multumesc,o zi buna.
Notarul la care apelati cunoaste toate aspectele legate de semnaturi, legalitate si asa mai departe.
Daca avocatul sotiei are mandatul acesteia, sa incaseze banii si sa o reprezinte la notar, acesta verifica documentele si daca sunt in regula procedeaza la schimbarea contractului.
Trebuie sa vorbiti cu notarul in prealabil.
avocatul trebuie sa aibe o procura speciala.
trebuie sa o cititi cu atentie.
nu achitati banii decat daca avocatul prezinta o procura incheiata in forma autentica prin care este mandatat sa primeasca banii, sa declare ca a primit banii si ca nu mai are nici un fel de pretentii, si eventual sa declare si ca este de acord cu radierea sultei, daca aceasta a fost notata cartea funciara.