Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulentul de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulentul de insertie

1. Sotia va naste dupa 1 martie. Va opta pentru CCC de 1 an. Ca tata trebuie sa intru in CCC cel putin o luna de zile. In aceasta luna pot renunta la CCC pentru a lua salariul+stimulentul de insertie, dupa care sotia sa revina in CCC? (lucrez in cadrul MAI , sotia in invatamant)
2. Daca la intrarea in CCC a sotiei acesta este implicata intr-un contract platit din fonduri europene pe o perioada de 4 luni, din care aproximativ 2 luni se vor suprapune cu acordarea indemnizatiei de crestere a copilului (contract in afara profesiei de baza pentru care primeste salariul), o poate afecta in vreun fel la primirea indemnizatiei - suspendare/anulare - in conditiile in care nu se stie cand va fi platita pt activitatea din aceste luni in cadrul respectivului contract?
1. Da, puteti renunta la intrarea in CCC si sa luati stimulentul de insertie ..
Persoana îndreptăţită poate solicita direct stimulentul de inserţie, începând cu ziua următoare celei în care încetează concediul de maternitate, dacă îndeplineşte condiţiile pentru acordarea indemnizaţiei pentru creşterea copilului prevăzută la art. 2 alin. (1) lit. a) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, denumită în continuare OUG nr. 111/2010. Dacă la momentul cererii persoana solicită de la început stimulentul de inserţie, se consideră că şi-a exprimat opţiunea pentru varianta de concediu/indemnizaţie lunară sau, după caz, stimulent, prevăzută la art. 2 alin. (1) lit. a) din OUG nr. 111/2010. Această opţiune nu mai poate fi modificată pe parcurs, însă persoana poate reveni în concediu de creştere a copilului, până la împlinirea de către acesta a vârstei de un an, cu plata unei indemnizaţii aferente concediului şi poate continua apoi cu stimulentul de inserţie până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, în situaţia în care se reîntoarce la activitatea profesională înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an.

2. Realizarea de venituri supuse impozitului pe venit pe perioada CCC si daca copilul nu a împlinit vârsta de un an duce la suspendarea platii indemnizatiei.
Cornel Vasile, Consilier juridic