Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Datorii dupa deces
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Datorii dupa deces

O matusa a donat apartamentul cu clauza de uzufruct viager si fara obligatii pt 2 nepoti. Apartamentul a fost inchiriat pana la decesul matusii si aceasta are restante la plata impozitului pe chiria de care a beneficiat. Nu avea sot sau copii si nu mai poseda bunuri la data decesului cauza pentru care probabil nu se va mai deschide succesiune.Cum se procedeaza cu datoriile restante? Multumesc anticipat.
Datoriile le vor plati nepotii.
Multumesc pentru raspuns. Imi puteti da si o referinta legala ?
Nepotii sunt succesori cu titlu particular iar prin decesul matusii uzufructul se stinge, nepotii avand dreptul de proprietate deplin pe apartament.
Intr-adevar ,dupa deces uzufructul se stinge si nepotii dobandesc dreptul de proprietate deplin dar nu ca urmare a succesiunii ci ca urmare a actului de donatie. In locul nepotilor puteau fi niste straini care nu aveau calitatea de succesor.
Succesorii cu titlu particular nu sunt mostenitorii...prin succesiune, sunt si donatarii, Cumparatorii unui bun, cesionarii, legatarii cu titlu particular!