avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plati Furnizori
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plati Furnizori

La Asociatiile de Proprietari......
Am auzit ca este ilegala plata unui furnizor,cash...la ghiseul bancii sau furnizorului,pentru sume mai mari de 6000lei.
ma poate ajuta cineva?
:"> multumesc
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 01:13, 26 Februarie 2012
Daca furnizorul primeste banii, de ce sa fie ilegala?
Banca poate primi orice suma, de ce sa fie ilegala?
Ultima modificare: Duminică, 26 Februarie 2012
elga50, moderator
Prevederile la care va referite se gasesc in HOTÃRÂRE nr. 2.185 din 30 noiembrie 2004
privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor art. 5 şi 6 din Ordonanţa Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare, publicata în M.Of. nr. 1224/20 dec. 2004.
Plăţile în numerar către persoane juridice sunt acceptate în limita unui plafon zilnic maxim de 10.000 lei, plăţile către o singură persoană juridică fiind admise în limita unui plafon de 5000 lei. Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către furnizorii de bunuri şi servicii, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 5000 lei. Persoanele juridice pot achita facturile cu valori care depăşesc plafonul de 5000 lei către furnizorii de bunuri şi servicii astfel: 5000 lei în numerar, suma care depăşeşte acest plafon putând fi achitată numai prin instrumente de plată fără numerar.
Si asociatiile de proprietari aplica aceste prevederi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modalitate plata fact. peste 5000 lei rodia rodia Am urmatoarele nelamuriri privind plata in numerar a unei facturi cu valoare peste 5000 lei. Sa zicem ca trebuie sa paltesc o factura de 6500 lei. Numerar nu ... (vezi toată discuția)
O factura, cate chitante? ContSters63174 ContSters63174 Pe o factura mai mare de 5000lei, cate chitante se pot emite? (vezi toată discuția)
Stornarea unei facturi de prestari servicii ADELA STROE ADELA STROE am o factura de prestari servicii in val de 200 mil pe care vreau sa o stornez si sa fac mai multe facturi pana in 50 mil pe care sa le achit cu chitanta si nu ... (vezi toată discuția)