Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plati Furnizori
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plati Furnizori

La Asociatiile de Proprietari......
Am auzit ca este ilegala plata unui furnizor,cash...la ghiseul bancii sau furnizorului,pentru sume mai mari de 6000lei.
ma poate ajuta cineva?
:"> multumesc
Daca furnizorul primeste banii, de ce sa fie ilegala?
Banca poate primi orice suma, de ce sa fie ilegala?
elga50, moderator
Prevederile la care va referite se gasesc in HOTÃRÂRE nr. 2.185 din 30 noiembrie 2004
privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor art. 5 şi 6 din Ordonanţa Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare, publicata în M.Of. nr. 1224/20 dec. 2004.
Plăţile în numerar către persoane juridice sunt acceptate în limita unui plafon zilnic maxim de 10.000 lei, plăţile către o singură persoană juridică fiind admise în limita unui plafon de 5000 lei. Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către furnizorii de bunuri şi servicii, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 5000 lei. Persoanele juridice pot achita facturile cu valori care depăşesc plafonul de 5000 lei către furnizorii de bunuri şi servicii astfel: 5000 lei în numerar, suma care depăşeşte acest plafon putând fi achitată numai prin instrumente de plată fără numerar.
Si asociatiile de proprietari aplica aceste prevederi.