Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Aplicare amenzi stapani caini
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Aplicare amenzi stapani caini

Scriu acest mesaj deoarece chiar mi se pare inadmisibil sa facem slalom printre fecalele de caine pe aleile dintre blocuri sau case.Mai ales ca acestea provin 90% de la cainii cu stapan nu de la maidanezi, care, in general stau in curti...

Cat de nesimtit pot fi sa-ti lasi cainele sa-si faca nevoile in plina strada!

in orice film american vedem cum se dau amenzi grase pentru asemenea lucruri.

Chiar nu se poate face nimic?

la cum sta situatia, cred ca intr-o zi s-ar castiga la Bugetul local mai mult decat din orice fel de amenda!

Existam si noi, cei care mergem pe strada si copiii nostrii care nu se mai pot juca in siguranta intre focarele astea de infectie!

Nu am nimic impotriva detinatorilor de animale, dar trebuie sa-si asume faptul ca traim intr-o comunitate si daca doresc caine trebuie sa si curete dupa ei.
Ma indoiesc ca o amenda nu i-ar determina sa-si schimbe comportamentul si sa inteleaga ca aleile nu sunt WC-uri pentru caini!

As dori sa adunam semnaturi pentru sanctionarea acestor oameni iresponsabili!
Antoanela Geaman, Avocat
In alta postare demonstram ca aceasta activitate nu este producatoare de "profit" pentru agentii constatatori si pentru primarie.
Astfel cum se fotografiaza masinile parcate in locuri nepermise , se pot fotografia stapanii si cainii si se pot lua masurile contraventionale care se impun.
Pe de alta parte , Politia Locala , nu isi dezminte in continuare "statutul" de "avorton" al celei nationale.
Si cand ne gandim ca persoanele care conduc din umbra activitatile acestei institutii sunt tot primarii.
Inca o data se demonstreaza ca nu ne trebuia o politie cu "subordonare politica".
Era ultimul lucru care ne trebuia ...
O initiativa excelenta, subscriu.
Doar asa se poate misca ceva in tara asta !
Si eu sunt de acord cu tine, stimata colega. Ar trebui constientizati atat detinatorii de animale, cat si autoritatile locale.
Pentru cei care nu au observat cum se abordeaza aceasta problema in vest va pot spune ca am vazut parcuri care la intrare si pe alei au stative cu pungi special destinate. Si culmea este ca sunt folosite, iar aleile sunt curate. De ce oare? Din bun simt, de frica amenzilor? Raspundeti-va dvs. ...
Sunt de acord cu aceasta initiativa.Si eu detin un caine de talie mare, pe care il plimb in fiecare zi de 2x,iar "treaba mare" pe care o face, o adun cu pungile pe care le-am primit de la primaria sectorului 6.
lucian huzum a scris:

Si eu sunt de acord cu tine, stimata colega. Ar trebui constientizati atat detinatorii de animale, cat si autoritatile locale.
Pentru cei care nu au observat cum se abordeaza aceasta problema in vest va pot spune ca am vazut parcuri care la intrare si pe alei au stative cu pungi special destinate. Si culmea este ca sunt folosite, iar aleile sunt curate. De ce oare? Din bun simt, de frica amenzilor? Raspundeti-va dvs. ...

multumesc pentru sustinere!

ca si completare, in vest si America amenzile au fost cele care au stimulat bunul-simt...
eu sunt convinsa ca, in mersul lucrurilor va fi in sensul aplicarii acestor amenzi...macar ca se va convinge cineva ca fac superbani la buget...

pot sa va spun ca, ieri, pe o aleee in Drumul Taberei in 4 ore s-au aplicat 38 de amenzi..deci se poate!

o sa vedem, daca in cateva zile situatia va fi la fel pe acea alee....ma indoiesc:D
Antoanela Geaman, Avocat