Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintare service auto
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintare service auto

Prietenul meu vrea sa-si deschida un service auto acasa la el.Si-a deschis deja un PFA pentru repararea si intretinerea autovehiculelor,are si autorizatie de la RAR si de la primarie.El vrea sa lucreze singur deocamdata pentru ca are experienta in acest domeniu si vrea ceva simplu pentru primul an.Ce alte acte mai trebuiesc pentru a fi legal in totalitate?SI ce implica acest PFA?Stiu ca plateste doar impozitul la fiecare 3 luni.Este mai recomandat PFA-ul pe care il are sau trebuie sa-si infiinteze o Societate cu raspundere limitata(SRL)?Va multumesc si astept un raspuns.
La ce acte va referiti in concret?
Oricum: are nevoie de registrele contabile si celelalte tipizate necesare organizarii contabilitatii, de registrul unic de control...

Plateste, pe langa impozitul pe venit, contributii pentru pensie si pentru sanatate - trebuie sa incheie contracte cu cele doua ”case”
Contributia pentru pensie se vireaza in caz ca nu are contract de munca la vreo societate (si, cred, mai e si o conditie care se refera la venitul total - dar nu stiu sigur)

PFA e suficienta pentru a desfasura aceasta activitate
Aici scrie despre contributia la pensii:
www.avocatnet.ro/content/for...

Poate va ajuta (si) discutia de aici, cu privire la autorizatii si avize:
www.avocatnet.ro/content/for...
trope_doi, utilizator