Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vanzare autoturism cumparat de la persoana fizica
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vanzare autoturism cumparat de la persoana fizica

Buna ziua
Am cumparat de la o persoana fizica pe SRL un autoturism, prin contract de vanzare-cumparare, in valoare de 8000 de lei. Am decis sa vand masina si sa folosesc altfel acei bani; intrebarea mea este: fiind SRL platitor de TVA, daca vreau sa vand masina cu 8000 de lei o pot vinde fara TVA sau trebuie sa adaug TVA pe factura la aceasta suma, sau TVA poate fi inclusa? Exista o varianta simpla si legala sa imi pot recupera acesti bani fara sa trebuiasca sa platesc la stat TVA? O pot vinde cu o valoare mai mica? Printre obiectele de activitate ale societatii se numara si comertul cu autovehicule <3.5t.
Multumesc
daca sunteti platitor de tva trebuie sa facturati cu tva
trebuie sa o vindeti cu TVA. puteti sa o vindeti la o valoare mai mica dar nu mai mica decat valoarea de amortizare.
Legal se poate anula contractul de v-c cu fostul proprietar pe un anumit temei? sau modificarea pretului in contract?
Multumesc
Buna ziua, livrările de bunuri a căror achiziţie a făcut obiectul excluderii dreptului de deducere, deoarece reprezinta vehicule rutiere motorizate care au greutate maximă autorizată care nu depăşeste 3.500 kg şi care nu au mai mult de 9 scaune de pasageri si au fost achizitionate incepand cu 01/05/2009, sunt scutite de TVA si nu trebuie evidentiat TVA-ul in factura.
In concluzie d-voastra nu a-ti dedus TVA-ul la achizitionarea masinii si puteti emite factura fara TVA.Factura de vanzare trebuie sa cuprinda obligatoriu sintagma "operatiune scutita conform art. 141 alin (2) lit g) Cod Fiscal".

art. 141 alin 2 lit g) se refera la scutiri pentru livrari a caror taxa a fost limitata la achizitie in conditiile art. 145^1 cod fiscal.
dreptul de deducere a tva aferenta achizitiilor de la persoane fizice nu a fost limitata de lege, persoanele fizice nefiind persoane impozabile dpdv al tva.

in conlcuzie autovehiculul trebuie vandut cu tva.
cea mai buna solutie ar fi tva asupra marjei de profit, fiind vorba de un bun second hand. acest lucru este posibil numai daca nu s-a calculat amortizare, fiind socotit drept marfa si nu mijloc fix.