Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... executarea silita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

executarea silita

IN conditiile in cre banca cesioneaza un credit ipotecar firma de recuperari poate sa ceara restituirea intregii sume sau doar a celei restante, stiid ca un

credit cesionat isi pastreaza termenii si conditiile initiale.Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Se poate cere doar restiuirea sumei restante. Nu are cum sa solicite plata unei sume odata platita. Conditiile prevazute in contractul de credit raman nemodificate prin cesiune, insa plata tine de executarea unei obligatii contractuale prevazute in contract, nu de modificarea acesteia.
Daca dvs nu ati respectat acel contract, creditul poate fi declarat scadent anticipat si va pot solicita intreaga suma ramasa de plata. Suma asta cuprinde si penalizarile pentru rate neplatite la timp