Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratie 392B
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratie 392B

Sunt PF si tocmai am aflat ca astazi este termanul limita pentru depunerea declaratiei 392, in cazul meu 392B.
Intrebarea mea este: La capitolul "V. Achizitii de la" trebuie considerate toate cheltuielile deductibile inregistrate in declaratia de venit? sau numai cele pentru care exista factura? mai exact platile pentru care exiata numai bon fiscal sau chitanta (combustibil, sanatate, asigurari, contributia la pensii, etc.). Daca ar putea cineva sa-mi raspunda astazi ar fi absolut minunat.
Va multumesc
TVA din bonurile fiscale nu se deduce ci numai din facturi.De aceea se si pretinde factura pentru cumparaturile facute de catre persoanele juridice.