avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general DOSAR SALARIAT
Discuție deschisă în Contabilitate în general

DOSAR SALARIAT

VA ROG FRUMOS SA MA AJUTATI CU UN MODEL DE ACT ADITIONAL LA CIM IN CARE ESTE PREVAZUT PROGRAM FLEXIBIL.
AM SALARIATI CU 4 ORE IAR CEI DE LA ITM MIAU SPUS SA FAC ACT ADITIONAL LA CIM IN CARE SA MENTIONEZ CA SALARIATII RESPECTIVI AU PROGRAMUL FLEXIBIL SI NU STIU CUM SA FORMULEZ
Cel mai recent răspuns: manolacheflorentina , utilizator 17:00, 28 Februarie 2012
Art. 118 C.mun.
(1) Angajatorul poate stabili programe individualizate de munca, cu acordul sau la solicitarea salariatului in cauza.
(2) Programele individualizate de munca presupun un mod de organizare flexibil a timpului de munca.
(3) Durata zilnica a timpului de munca este impartita in doua perioade: o perioada fixa in care personalul se afla simultan la locul de munca si o perioada variabila, mobila, in care salariatul isi alege orele de sosire si de plecare, cu respectarea timpului de munca zilnic.
(4) Programul individualizat de munca poate functiona numai cu respectarea dispozitiilor art. 112 si 114.


Timp de munca : 8 ore /zi
program de munca : perioada fixa : 8.00 - 12.00
perioada variabila : 12.00 - 19.00 , cu obligatia de a fi prezent la munca 4 ore/zi in acest interval.
Ultima modificare: Luni, 27 Februarie 2012
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc frumos.
am citit si eu art.118 CIM,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mama care duce copilul la gradinita, beneficiaza de un program adecvat din partea angajatorului? CRPO CRPO Exista vre-o lege cu referire la programul de munca al mamelor care isi duc copii la gradinita? Ma refer la orar. (vezi toată discuția)
Program in contract zxz19 zxz19 Buna dimineața Daca se stabilește in CIM programul de munca care sa cuprindă o perioada fixa in care personalul se afla simultan la locul de ... (vezi toată discuția)
Timp inegal si variabil paul1851 paul1851 Buna ziua. Cum ar trebui sa specific in CIM pentru un angajat care lucreaza cu norma intreaga (40 ore pe saptamana), dar sa aiba un program flexibil? Angajatul ... (vezi toată discuția)