Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cumparare boxa - contract vanzare-cumparare?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cumparare boxa - contract vanzare-cumparare?

Buna seara. As dori sa cumpar o boxa de la un vecin. As vrea sa stiu ce act ar trebui sa fac ca sa fiu sigur ca nu-i dau banii acum si peste o luna se razgandeste si o vrea inapoi?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Daca el a cumparat boxa ar trebui sa va arate actul de vanzare-cumparare si pe baza acelui act sa mergeti la notar si sa faceti un contract similar intre Dv. si proprietarul boxei. Totusi cred ca nu este in regula cu acest act pentru ca boxa este construita pe teritoriul proprietatii comune a asociatiei de proprietari (banuiesc ca este vorba de o boxa in subsolul blocului).
Daca boxa a fost doar inchiriata de la asociatie, atunci trebuie sa incheiati un act de inchiriere cu asociatia si cu acordul vechiului chirias, in care se va scrie in mod expres ca se trece utilizarea boxei din sarcina vechiului proprietar in sarcina Dv., in conditiile impuse de proprietar (asociatia de proprietari). Semnaturile pe acest nou act de inchiriere trebuie sa fie 3, a Dv., a vechiului chirias si a presedintelui asociatiei de proprietari. In acest caz, faptul ca v-a cerut bani inseamna doua posibilitati: ori ii dati de bunavoie pentru faptul ca va cedeaza dreptul de folosire (ca un fel de spaga) ca sa va aveti bine ca vecini, ori nu-i dati niciun ban si mergeti la asociatie supralicitand chiria pe care o plateste el, cu conditia ca presedintele asociatiei sa se invoiasca asupra acestui demers. In ambele situatii trebuie sa intocmiti actul de inchiriere.
Nu v-as sfatui sa faceti lucrurile fara hartii scrise, semnate si parafate pentru ca firea omului e schimbatoare si ce e bine azi, maine poate sa fie rau.